Brazili rrezikon të humbasë kontrollin e Amazonës nga trafikantët e drogës

Brazili rrezikon të humbasë kontrollin e pjesës së tij të pyjeve tropikale të Amazonës për krimin e organizuar dhe trafikantët e qenieve njerëzore që përdorin rajonin për të kontrabanduar drogë, ka paralajmëruar gjyqtari i Gjykatës së Lartë, Luis Roberto Barroso.

Barroso gjithashtu i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar të kontribuojë me fonde dhe ide për të nxitur zhvillimin e qëndrueshëm që do të ruante pyllin tropikal të Amazonës, më i madhi në botë, dhe do të ndihmonte 25 milionë njerëzit që jetojnë atje.

Amazona thith sasi të mëdha të gazeve serrë përgjegjëse për ngrohjen globale dhe ruajtja e saj konsiderohet çelësi për të luftuar ndryshimet klimatike.

Rreziku real që Amazon të humbasë sovranitetin

“Ekziston një rrezik real për të humbur sovranitetin e Amazonës, jo në dobi të ndonjë vendi tjetër, por në dobi të krimit të organizuar,” tha gjykatësi i cili gjithashtu mori pjesë në bisedimet e fundit të Kombeve të Bashkuara për klimën COP27 në Egjipt (në Nëntor).

Ai tha gjithashtu se financimi ndërkombëtar nuk kërcënon sovranitetin e Brazilit mbi Amazonën, siç ka thënë presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit, Jair Bolsonaro.

Përkundrazi, mbështetja e huaj është e nevojshme për të ndaluar degradimin e pyjeve tropikale dhe për të ndihmuar shtetin brazilian të rivendosë ligjin dhe rendin në Amazon.

“Autoritetet braziliane do të duhet të jenë shumë të përkushtuara për të luftuar krimet mjedisore, të tilla si prerjet e paligjshme dhe minierat, shpyllëzimi, grabitja e tokës dhe vrasja e mbrojtësve të pyjeve”, tha Barroso.

Nën Bolsonaro, aktiviteti i paligjshëm është rritur në Amazon, i nxitur nga shkurtimet në mbrojtjen mjedisore dhe fondet e reduktuara për agjencitë e zbatimit.

Qeveria e Bolsonaro paralizoi gjithashtu Fondin Amazon, për të cilin Norvegjia dhe Gjermania kontribuan më shumë se 1 miliard dollarë për të mbështetur projekte të qëndrueshme në rajon.

Fondi do të rifillojë kur presidenti i sapozgjedhur Luiz Inacio Lula da Silva, i cili mundi Bolsonaron në zgjedhjet e tetorit, të marrë detyrën në janar. Lula është zotuar t’i japë fund mosndëshkimit për krimet në Amazonë.

LEXO EDHE:

Back to top button