Britania po dërgon pajisje ushtarake në vlerë të 1.5 miliard eurove në Ukrainë

Mbretëria e Bashkuar ka njoftuar se do të ofrojë ndihmë të re ushtarake për Ukrainën në vlerë të 1.5 miliard eurove.

“Sulmi brutal i Putinit jo vetëm që po shkakton shkatërrimin e Ukrainës, por po kërcënon paqen dhe sigurinë në të gjithë Evropën”, tha kryeministri britanik, Boris Johnson, raporton theguradian.

Britania ka njoftuar se do të sigurojë fonde shtesë për Ukrainën nga rezervat e qeverisë në rast emergjencash.

Ndërkohë, grupi i shtatë vendeve më të zhvilluara (G7) do të mbajë një video-takim teksa pritet të flas edhe presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky.

Ndryshe, Rusia sot ka bombarduar një strehimore shkollore në Luhansk, ku dyshohet se janë vrarë 60 persona.

LEXO EDHE:

Back to top button