British Airways shet vepra arti të vlefshme për shkak të krizës


British Airways synon të shesë të paktën 10 vepra arti nga koleksioni i tij i pasur, duke kërkuar kështu të mbledhë miliona dhe të rrisë rezervat në një kohë kur po lufton me krizën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit.

Linja ajrore britanike ka marrë kritika të ashpra nga politikanët britanikë për planet për të shkurtuar 12,000 vende pune.

Por për shkak të avionëve të aterruar dhe pa të ardhura, menaxhimi i kompanisë sqaroi se shkurtimet e vendeve të punës janë të domosdoshme pasi kërkesa për udhëtime ajrore do të ulet ndjeshëm në vitet e ardhshme.

Koleksioni i artit britanik Airways përfshin vepra nga Damien Hirst, Peter Doig dhe Bridget Riley, dhe shitja e disa prej veprave të artit, të cilat më së shpeshti ekspozohen në sallat e aeroportit, është ideja e një prej anëtarëve të bordit.

Vlera e vetëm njërit prej tyre vlerësohet në më shumë se një milion funte, tha një burim i paemëruar.

Drejtori i British Airways tha javën e kaluar se me kompaninë mëmë IAG, BA shpenzon 178 milionë funte në javë dhe se ai nuk mund të garantojë mbijetesën e kompanisë. Ai u bëri thirrje anëtarëve të sindikatës që të angazhohen në shkurtime pune, transmeton KosovaPress.

LEXO EDHE:

Back to top button