Çavuşoğlu: Turqia e sheh të ardhmen e saj në BE

Kryediplomati i Turqisë përsëriti qëndrimin e vendit se ai e sheh të ardhmen e tij me Bashkimin Evropian (BE), por që përpara se të realizohej anëtarësimi, duhet zgjidhur çështjet ekzistuese, transmeton Anadolu Agency (AA).

- Advertisment -

Duke folur në Forumin e katërt Botëror të TRT (TRT World Forum) në një panel të titulluar “Realitetet e reja dhe marrëdhëniet ndërshtetërore pas COVID-19”, ministri i Jashtëm turk Mevlüt Çavuşoğlu bëri komente mbi ndërveprimet diplomatike nën hijen e koronavirusit, si dhe multilateralizmin dhe politikën e jashtme të Turqisë në përgjithësi.

“Turqia është një aleate e fortë e NATO-s dhe e sheh të ardhmen e saj në Bashkimin Evropian”, tha Çavuşoğlu.

“Sapo të kapërcejmë konfuzionin aktual ekzistues kryesisht në anën evropiane, unë besoj se hapi historik i pranimit të Turqisë në BE mund të ndërmerret”, shtoi ai.

Ai sugjeroi që zgjidhja e mosmarrëveshjeve të vazhdueshme midis Ankarasë dhe Brukselit do të kishte një “efekt transformues” në fqinjësinë më të gjerë të Turqisë gjithashtu.

Duke komentuar zhvillimet në Mesdheun Lindor, ku tensionet kanë qenë të larta që nga zbulimi i rezervave të hidrokarbureve, Çavuşoğlu tha se shqetësimi kryesor i vendit të tij ishte të mbrojë të drejtat e saj, së bashku me ato të Republikës Turke të Qipros Veriore (TRNC).

Sipas ministrit, Greqia dhe grekët qipriotë po përpiqen t’ia imponojnë Turqisë agjendën e tyre “të njëanshme dhe maksimaliste”, duke abuzuar me solidaritetin e BE-së për të promovuar “agjendën e tyre nacionaliste”.

LEXO EDHE:

Back to top button