Çfarë mund të pastrohet me pastë dhëmbësh?

Pasta e dhëmbëve është pak gërryes, kështu që është e shkëlqyeshme për pastrimin e njollave, por është ende mjaft e butë për të mos dëmtuar sipërfaqet e ndjeshme.

Përveç kësaj, disa pasta dhëmbësh madje janë formuluar për të zbardhur, duke i bërë ato edhe më efektive në heqjen e njollave. Prandaj, nuk është çudi që pasta e dhëmbëve mund të përdoret për pastrim, dhe për rezultate më të mira, pasta e bardhë është e shkëlqyer.

Atlete lëkure të bardha

Nëse keni njolla të forta në atletet tuaja prej lëkure të bardha, përzieni një lugë gjelle pastë dhëmbësh të bardhë, një lugë gjelle sodë buke dhe një lugë gjelle ujë. Përdorni një furçë dhëmbësh të butë për të aplikuar solucionin në njollat, duke e fërkuar butësisht në një lëvizje rrethore. Fshijeni me një leckë të lagur, më pas thajeni.

Pllaka linoleumi

Nëse ka njolla në dyshemenë e linoleumit, përdorni një leckë të pastër për të fërkuar pastë dhëmbësh të bardhë në pllakë dhe pastroni derisa të mos mbetet më pastë.

Arratisje argjendi

Për t’i bërë takëm argjendi të njollosur të shkëlqejnë, fërkojeni butësisht secilën pjesë me një pikë pastë dhëmbësh. Më pas shpëlajeni dhe thajeni tërësisht.

Hekur me avull

Nëse pllaka e hekurit është e mbuluar me depozita minerale, pasta e dhëmbëve ndihmon në pastrimin e saj. Fërkojeni pastën e dhëmbëve në dërrasë, më pas fshijeni me kujdes pastën e mbetur me një leckë të pastër. Për të siguruar që të gjitha mbetjet janë hequr plotësisht, hekurosni një copë pëlhure të thjeshtë përpara se të filloni të hekurosni rrobat që keni veshur.

Nje lavaman

Ironikisht, ato copa paste dhëmbësh që bien aksidentalisht në lavaman dhe e bëjnë banjën tuaj të duket e çrregullt, në fakt mund të përdoren për të pastruar lavamanin. Përdorni një sfungjer të lagur për të punuar pastën e bardhë të dhëmbëve në një lëvizje rrethore, më pas shpëlajeni tërësisht.

LEXO EDHE:

Back to top button