Dallasi në finalen e madhe, shkëlqen sërish Donçiç

Ekipi i Dallas Mavericks u shpall kampion i Konferencës së Perëndimit në NBA. Skuadra teksane fitoi 124-103 ndaj Minnesota në ndeshjen e pestë finale, duke fituar 4-1 me takime dhe fituar trofeun. Basketbollisti Luka Doncic u shpall “MVP” i finaleve në Perëndim.

Në finalet play off për titullin kampion në NBA, ekipi i Dallas do të përballet me Boston Seltiks, kampion në Lindje.

Ndeshja e fundit edhe pse u luajt në fushën e Minnesota, në përgjithësi u komandua nga miqtë, që këtë herë nuk toleruan. Luka Donçiç dhe Kajri Irving realizuan nga 36 pikë secili, një dyshe që kuptohen symbyllurazi në fushë. Të vetëm ata mundën ekipin e Minnesota, ku Eduards dhe Touns realizuan nga 28 pikë secili, por që s’mjaftuan për të fituar.

Finalja e parë play off do të luhet më 6 qershor në fushën e Boston, që ka renditjen më të mirë në sezonin e rregullt.

 Konferenca e Lindjes-Finale

Boston – Indiana, (4-0)

Konferenca e Perëndimit-Finale

Minnesota – Dallas, 103-124 (1-4)

LEXO EDHE:

Back to top button