De Laurentis gjen zëvëndësimin për Viktor Osimhenin në Holandë

Dy muaj për të shpëtuar atë që mund të shpëtohet dhe më pas nis revolucioni te kampionët e Serie A. E cila padyshim do të nisë sulmin. Në historinë e Napoli të Aurelio De Laurentiis, një gjë nuk ka munguar kurrë: Qendërsulmuesi i madh.

Napoli tashmë prej muajsh po punon për të kërkuar zëvendësuesin e Viktor Osimhen, i destinuar për t’u larguar dhe ai kushton 120-130 milionë euro. Me ato para, Napoli do të ndjekë njeriun më të mirë të mundshëm, edhe në bazë të nevojave të klubit. Pjesëmarrja në Ligën e Kampionëve do të bëjë diferencën në pretendimet e skuadrës.

Presidenti i Napolit, De Laurentiis synon të sjellë sulmuesin e Bolonjës, Zirkzee, lojtar që e kërkojnë si në Serie A ashtu dhe në Europë. Përpjekjet e Napolit janë përqendruar te Santiago Himenez i Fejrnordit, një 22-vjeçar meksikan i lindur në Argjentinë, autor i një sezoni superlativ në Holandë me 21 gola në 25 paraqitje në Ligë, dy gol në katër ndeshje të Ligës së Kampionëve, si dhe një gol në dy paraqitje në Ligën Europa.

Himenez vlen 50 milionë, por çmimi nuk është i frikshëm duke parë që do të vijnë nga Osimhen. Një lojtar i aftë për të shënuar 47 gola në 80 paraqitje në më pak se dy sezone me Fejnordin, tashmë i mësuar me futbollin europian dhe idealisht i gatshëm për të qenë një lojtar kyç për projekt i ri.

LEXO EDHE:

Back to top button