Del në ankand makina e Hamiltonit me të cilën shënoi fitoren e parë në Formula 1

Dyshja Luis Hamilton dhe Mercedes ka shkruar historinë e Formula 1. Së bashku fituan 6 tituj për pilotë dhe 8 për konstruktorë. Tulla e parë e këtij suksesi u hodh më 28 korrik 2013, kur britaniku fitoi garën e Çmimit të Madh të Hungarisë.

Ai ishte hapi i parë i një suksesi prej 82 fitoresh që ky binom arriti së bashku, më i suksesshmi në Formula 1. Pikërisht ajo makinë, “W04”, që Hamilton piloti për të fituar në Hungari do të dalë në ankand nga kompania e njohur “Sothebys”, në prag të garës së Las Vegas, që zhvillohet në Amerikë më 19 nëntor.

Lewis Hamilton of Great Britain poses during the Mercedes GP F1 W04 Launch at Circuito de Jerez Monday Feb. 4, 2013 in Jerez de la Frontera, Spain. (AP Photo/Miguel Angel Morenatti)

Kjo njëvendëshe u përdor nga Hamilton në 14 nga 19 garat e atij sezoni. Bëhet fjalë për makinën e parë të këtij tipi që i shitet publikut nga “Mercedes”. Vlera e kësaj makine varion nga 10 deri në 15 milionë dollar dhe është makina e parë i përket epokës “V8”.

Një makinë historike, pasi aty janë hedhur bazat e dominimit të “shigjetave të argjendta”. Për Hamiltonin, viti 2013 solli shumë ndryshime, pasi pas 7 sezonesh te MekLareni do të garonte me Mercedesin. Atë vit u klasifikua në vendin e katërt.

LEXO EDHE:

Back to top button