Demonstruesit pro-izraelit sulmojnë aktivistët pro-palestinezë në Afrikën e Jugut

Demonstruesit pro-izraelit sulmojnë aktivistët pro-palestinezë në Afrikën e Jugut

Mbështetësit pro-palestinës shprehën të martën zemërim pasi dy burra që mbanin një flamur izraelit u panë në një video në mediat sociale duke u përleshur me dy gra aktiviste në Cape Town.

Një video e shkurtër virale e postuar në platformën X, shihen pamjet ku disa burra sulmojnë një aktiviste pro-palestineze dhe duke i shkulur flokët, ndërsa një grua tjetër dëgjohet duke i paralajmëruar ata të mos preknin. Kur ajo iu bashkua grupit për të shpëtuar shoqen e saj, ajo u shty nga një prej burrave.

Avokati Shameemah Salie, zëdhënësi kombëtar i partisë politike Al Jama-ah tha për Anadolu të martën se protestuesit pro-palestinezë kishin bërë piketim çdo fundjavë në Simonstown afër Cape Town kur mbështetësit pro-izraelitë filluan kundërpiketet.

“Akuzat janë se fundjavën e kaluar një nga anëtarët pro-sionistë u bëri një deklaratë femrave në grupin pro-palestinez se ato janë të bukura dhe nëse do të ishin në Gaza, Hamasi do t’i përdhunonte,” tha ai. Salie shtoi se përgjigjet verbale pasuan që çuan në një nga burrat pro-izraelitë që rrëmbeu një burrë pro-palestinez dhe e tërhoqi zvarrë dhe e rrahu, ndërsa një burrë tjetër filloi ta shtynte një grua dhe u përpoq ta godiste. “Kjo çështje është shumë shqetësuese, kjo është çështja e dytë e akuzave për përdhunim kundër aktivistëve pro-palestinezë, me të cilat është kërkuar të ndihmojë Al Jama-ah,” tha avokati.

LEXO EDHE:

Back to top button