​Dështimi i referendumit në veri, konsiderohet se Kosovës do t’i bëhet presion për Asociacionin

​Dështimi i referendumit në veri, konsiderohet se Kosovës do t’i bëhet presion për Asociacionin

“Kosovës do t’i shtohet presioni për themelimin e Asociacionit me qëllim të avancimit të marrëdhënieve”.

Kështu konsiderojnë analistët politikë, pas dështimit të iniciativës për largimin e kryetarëve në veri.

Të njëjtit vlerësojnë se në ditën e djeshme është vërejtur qartë ndikimi i Listës Serbe tek serbët lokalë në Mitrovicë të Veriut, Zveçan, Leposaviq e Zubin Potok.

Ish-diplomati Blerim Canaj, në një prononcim për KosovaPress tha se procesi i djeshëm i votimit ishte një dështim, pasi sipas tij, vetëm shpërfaqi ndikimin e presidentit serb, Aleksandar Vuçiq e të Listës Serbe mbi serbët e Kosovës.

Ai shtoi se me këto zgjedhje Kosova humbi 250 mijë euro teksa nuk arriti asgjë.

“Është një dështim apo humbje e 250 mijë euro kot. Kjo çka tregon? Tregon thjesht ndikimin që ka Lista Serbe tek popullata serbe dhe tregon edhe një lloj unifikimi të pakicës serbe në ato komuna, që i bie që automatikisht duke marrë parasysh që Lista Serbe është një dorë e shtrirë e Vuçiqit, automatikisht tregon edhe ndikimin e Vuçiqit që e ka mbi veriun dhe serbët e Kosovës. I humbi Kosova 250 mijë euro edhe dështoi dhe çka arriti? Arriti që në ndërkohë pastaj të përdor në retorikën e saj politike atë se si serbët nuk po dëshirojnë që të shkarkojnë kryetarët, atë çka e dëgjuam nga kryeministri dhe presidentja”, shprehet ai për KosovaPress.

Sipas tij, qeveria nuk ka strategji të qartë për integrimin e pakicave serbe në institucionet vendore.

Argumenti kryesor pas kësaj situate, Canaj shton, se do të jetë themelimi i Asociacionit.

Kështu mendon edhe profesori i shkencave politike, Dritëro Arifi, i cili konsideron se Kosovës do t’i shtohet presioni për zbatimin e Asociacionit.

Megjithatë, Arifi thotë se Kosova do të duhej të shpërblehej me largimin e sanksioneve.

“Presioni do të rritet për palën kosovare që zbatimi i Asociacionit të bëhet si kusht për avancimin e mëtutjeshëm. Por, në këtë pikë, po flasim vetëm për këtë rast për referendumin, Kosova do të duhej të shpërblehej me largimin e sanksioneve”, shprehet Arifi.

Serbët, sipas tij, duhet të bashkëpunojnë me kryetarët aktual, pasi vetë refuzuan të mos marrin pjesë në procesin zgjedhor për shkarkimin e tyre.

“Për fat të keq pala serbe apo qytetarët serbë e bojkotuan të tërë procesin dhe në njëfarë mënyre ata e shprehin publikisht që janë për vazhdimin e kryetarëve shqiptarëve në katër komunat veriore. Është një humbje e madhe për serbët në radhë të parë por edhe për shtetin e Kosovës sepse po vërehet që është problem politik dhe njëfarë problemi edhe integrimi i serbëve do të merr kohë jashtëzakonisht shumë. Bashkimi Evropian duhet të përçojë një mesazh të fuqishëm politik, ajo do të ishte largimi i masave shtrënguese për Kosovën sepse në njëfarë mënyre do t’u tregonte qytetarëve serbë në veri që bojkotimi dhe mos pjesëmarrja në integrim dhe në zgjedhje është sanksionim dhe sanksionimi më i mirë në thonjëza do të ishte largimi i masave për Kosovën, sepse kështu do të shpërblehej pala konstruktive”, deklaron Arifi.

Ndërkaq, anëtari i Komisionit Qendror të Zgjedhjeve nga radhët e PDK-së, Ilir Gashi, thotë se ky rezultat është në të mirën e kryetarëve aktual.

Gashi thotë se kanë qenë të detyruar të organizojnë një proces që ka qenë i bazuar në Udhëzimin Administrativ të Qeverisë së Kosovës, për të cilin thotë se që nga fillimi thotë se ka qenë antikushtetues.

“Procesi ka shkuar edhe qysh ka nisur prej fillimi, realisht ka dështuar si proces për faktin se nuk kemi pasur dalje të mjaftueshme ashtu siç e kërkon ligji. Prandaj, procesi është i dështuar dhe si i tillë ne e kemi konstatuar që nuk ka marrë vota të mjaftueshme për të realizuar procesin tjetër zgjedhor për largimin e kryetarit. Rezultati është ky që është, ndoshta ky rezultat është në të mirën e kryetarëve aktual që janë atje. Por, kostoja natyrisht gjithmonë është e lartë, nuk më mbetet mua ta vlerësojë nëse ja ka vlejtur barra që ndajmë, por ne kemi qenë të obliguar që të organizojmë një proces, i cili ka qenë i bazuar në një udhëzim administrativ, për të cilin kam menduar që nga fillimi që ky udhëzim është antikushtetues”, deklaron Gashi.

Pas dështimit të procesit të djeshëm zgjedhor, kryetarët e kanë siguruar edhe një vit në krye të komunave, pasi i njëjti nuk mund të organizohet në 12 muajt e ardhshëm.

Për këtë ka reaguar presidentja Vjosa Osmani, e cila e ka konsideruar si fatkeqësi bojkotimin e procesit të djeshëm. Ndërkaq, kryeministri Albin Kurti, është shprehur se rezultatet e votimit për shkarkim tregojnë se nuk ka vullnet për t’i shkarkuar kryetarët aktual.

Edhe Ambasada Amerikane në Kosovë ka shprehur keqardhje për mos-pjesëmarrjen e serbëve në këtë proces zgjedhor.

Thirrjen e Listës Serbe për bojkot, ambasadori gjerman Jorn Rohde e ka quajtur për keqardhje dhe shkatërrues.

Të drejtë vote në katër komunat në veri kanë pasur mbi 46 mijë qytetarë, ndërkaq në total kanë votuar vetëm 265 prej tyre.

LEXO EDHE:

Back to top button