Deti më i madh artifical po ndërtohet në Evropë dhe në cilin vend të Evropës!?

Jo! Ky shtet ka ndërtuar detin artificial më të madh në Evropë Një mega-projekt që ka kërkuar më shumë se 15 km2 rërë dhe 25 km2 ujë, është cilësuar si deti më i madh artificial në kontinentin evropian. Do të jetë vetëm gjysmë ore larg kryeqytetit spanjoll, Madridit, në komunën Alovera. I gjithë kompleksi i plazhit do të ketë një sipërfaqe prej 105,000 m2 dhe do të ketë një lagunë të madhe, si dhe një zonë përreth me rërë. Plazhi më i madh i krijuar nga njeriu në Evropë do të hapet vitin e ardhshëm.

Pavarësisht se është mbi 300 kilometra larg detit, Madridi së shpejti do të ketë një plazh të ri gjigant.

Kur një udhëtim në plazh për pak diell, det dhe rërë ju lind në zemër, jo të gjithë e kanë luksin ta shijojnë pranë vendit ku jetojnë. Për shembull banorët e Madridit, ndodhen mbi 300 kilometra larg bregut, që do të thotë se madrilenëve i duhet gati 1 orë udhëtim me trena me shpejtësi të lartë për të arritur në një nga plazhet mesdhetare të Valencias.

Por nga viti i ardhshëm gjithçka do të ndryshojë. Plazhi më i madh i krijuar nga njeriu në Evropë është vendosur të hapet vetëm 40 minuta me makinë nga Madridi në Alovera, një qytet në provincën Guadalajara.

Pra, sa i madh është ky plazh? Epo, pjesa e rërës do të mbulojë një sipërfaqe të madhe 15,000 metra katrorë, ndërsa ‘pishina’ shoqëruese (edhe pse në të vërtetë është më shumë si një lagune) është mbi 25,000 metra katror në sipërfaqe dhe dy metra e gjysmë e thellë.

Atraksioni do të quhet Alovera Beach.

Por, ndërtimi i këtij oazi gjigand prej plastike, rëre dhe uji të ëmbël nuk ka ardhur pa kritika. Në një vend si Spanja që njihet për brigjet e saj të kaltra, kritikët e këtij plazhi artificial kanë qenë të shumtë.

Ka pasur shumë kritika në lidhje me shpenzimin e kotë të ujit dhe koston e përgjithshme e cila vlerësohet të shkojë mbi 15 milionë euro.

LEXO EDHE:

Back to top button