Do të shijoni çdo kafshatë: Një tortë pa miell që do të adhurohet nga të gjithë dashamirët e çokollatës

Edhe pse ëmbëlsirat e pjekura në furrë janë pothuajse të pamundura të imagjinohen pa miell, kjo tortë me çokollatë do t'i kënaqë të gjithë dashamirët e çokollatës që në kafshatën e parë.

Përgatitet nga përbërësit bazë për biskota dhe ëmbëlsira, dhe shkon shumë me pije të ndryshme si kafe, çaj, kakao…

Kjo ëmbëlsirë me çokollatë është po aq e shijshme e ftohtë, dhe mund ta hani me një majë frutash pylli ose një lugë akullore vanilje.

Përbërësit e nevojshëm:

– 150 gr. gjalpë
– 6 vezë
– 300 gr. çokollatë e zezë
– 200 g. sheqer
– 30 g. kakao
– një lugë çaji kripë
– ekstrakt opsional vanilje ose rum

 

Mënyra e përgatitjes:

Fillimisht ngrohni furrën në 180 gradë, më pas lyeni me yndyrë ose shtrojini me letër furre një format për kek 24 cm.

Shkrini me kujdes çokollatën dhe gjalpin në një enë në zjarr të ulët. Kur përbërësit të jenë bashkuar, i hiqni nga soba.

Më pas ndajmë të verdhat nga të bardhat në dy enë të mëdha. Shtoni kakaon, kripën, 100 gram sheqer dhe ekstraktin e vaniljes ose rumit në të verdhat e vezëve. Përbërësit i rrahim me mikser, më pas shtojmë përzierjen e çokollatës dhe gjalpit dhe i rrahim sërish.

Në një enë tjetër me mikser rrihni të ashtuquajturat borë e bardhë, duke shtuar gradualisht pjesën tjetër të sheqerit. Kur të keni marrë borë të fortë nga të bardhat e vezëve, kalojini me kujdes në përzierjen me pjesën tjetër të përbërësve dhe përzieni butësisht derisa të përftoni një masë të njëtrajtshme.

Masën e përfunduar e derdhim në kallëp dhe e pjekim për rreth 30 minuta në 180 gradë. Kur sipërfaqja e tortës bëhet me kore, përdorni një kruese dhëmbësh për të kontrolluar nëse torta është pjekur. Nëse kruese dhëmbësh është e thatë dhe e pastër pas kontrollit, keku juaj është gati.

LEXO EDHE:

Back to top button