Domatet kanë një efekt anësor shumë të rrezikshëm: Disa njerëz nuk duhet t’i hanë ato

Domatet kanë një efekt anësor shumë të rrezikshëm: Disa njerëz nuk duhet t'i hanë ato

Domatet e freskëta mund të shihen gjithnjë e më shpesh nëpër markete dhe markete dhe janë të pakta gjërat që të japin aq kënaqësi sa një domate me lëng dhe e pjekur. Por a është gjithmonë i padëmshëm konsumimi i domateve?

Sipas Departamentit të Bujqësisë së Shteteve të Bashkuara (USDA), një domate e kuqe e freskët e mesme përmban 12,3 miligramë kalcium, 13,5 miligramë magnez, 29,5 miligramë fosfor dhe 292 miligramë kalium. Këto të dhëna theksojnë vlerën e lartë ushqyese të domateve, gjë që i bën ato një shtesë të shkëlqyer në dietën e përditshme.

Ndërsa shumë ushqime humbasin disa nga vlerat e tyre ushqyese gjatë gatimit, domatet ruajnë shumicën e vitaminave dhe mineraleve të tyre. Për shembull, sasia e kaliumit, e cila është 292 miligramë në një domate të freskët, bie në vetëm 268 miligramë kur domatet gatuhen, sipas USDA. Kjo do të thotë se domatet e gatuara ende ofrojnë përfitime të rëndësishme ushqyese.

Pavarësisht këtyre karakteristikave pozitive, ka situata në të cilat duhet shmangur konsumimi i domateve. Personat që vuajnë nga ulçera në stomak duhet të jenë të kujdesshëm, sepse domatet mund t’i përkeqësojnë simptomat dhe mund të përjetoni dhimbje stomaku, fryrje, të përziera, gulçim ose ndjesi të ngopur. Kjo është e rëndësishme të kihet parasysh për të shmangur komplikimet e mundshme shëndetësore.

Domatet janë sigurisht një ushqim i shëndetshëm që mund të pasurojë çdo zierje apo makarona, por si me çdo ushqim, është e rëndësishme të merren parasysh nevojat dhe kushtet individuale shëndetësore.

LEXO EDHE:

Back to top button