Duda thirrje për anëtarësimin e Ukrainës në NATO dhe BE

Andrzej Duda, presidenti polak, bëri sot thirrje që Ukraina të lejohet të anëtarësohet si në BE, ashtu edhe në NATO.

- Advertisements -

Duda u takua me homologu i tij ukrainas, Volodymyr Zelensky, gjatë një samiti të posaçëm në Varshavë, për të shënuar 23-vjetorin e nënshkrimit të Kushtetutës së 3 majit, një nga momentet kryesore në historinë polake dhe të Europës qendrore.

Samiti mblodhi së bashku presidentët e Polonisë, Ukrainës dhe tre shteteve baltike.

“Presidenti aktual i Ukrainës, i cili nuk është ende një anëtar i BE, është me ne, por për vite me radhë ne jo vetëm kemi biseduar, por gjithashtu kemi bërë përpjekje për ta bërë anëtarësimin e Ukrainës në BE një realitet”, tha Duda.

Mbështetja e Polonisë për anëtarësimin e Ukrainës në BE dhe NATO vjen në një kohë kur Ukraina po përballet me presion të vazhdueshëm nga Rusia dhe konflikti i saj me forcat e mbështetura nga Moska në Ukrainën lindore gjëmon me pak shenja ose shpresë për zgjidhje.

“NATO duhet të formulojë një plan për anëtarësimin ukrainas në Aleancë në një samit në Bruksel muajin tjetër”, shtoi presidenti polak.

Zelensky falënderoi Dudan për “mbështetjen e vazhdueshme për integritetin dhe sovranitetin tonë territorial”.

LEXO EDHE:

Back to top button