Emri surprizë i Silvinjos në listën e “Euro 2024” është Medon Berisha

Silvinjo, trajneri i kombëtares shqiptare, ka prezantuar një emër të ri në listën e tij të lojtarëve të ftuar, duke përfshirë mesfushorin Medon Berisha, i cili është vetëm 20-vjeç.

Berisha është në garë për të siguruar një vend në skuadrën e Shqipërisë që do të marrë pjesë në Euro 2024, një sfidë e madhe për të riun, pasi konkurrenca për një vend në skuadër mbetet e fortë. Aktualisht, ai përfaqëson klubin e Leçes në Serie A, ku këtë sezon ka bërë gjashtë paraqitje në elitën e futbollit italian.

Berisha nuk është i panjohur për skenën e futbollit, ai fillimisht u rrit në Akademinë e të rinjve të Leçe-s dhe gjithashtu ka kaluar kohë duke zhvilluar talentin e tij te klubi Jang Bojs në Zvicër.

Berisha ka mbajtur më parë rol të lartë si kapiten i ekipit U21 të Shqipërisë dhe ka përvojë në përfaqësimin ndërkombëtar, duke luajtur më herët edhe për kombëtaren e Kosovës U21 si dhe për ekipet U20 dhe U19 të Shqipërisë.

Kjo është ftesa e tij e parë në ekipin kombëtaren A të Shqipërisë, duke e bërë këtë një moment të veçantë në karrierën e tij të re.

LEXO EDHE:

Back to top button