Erdogan: Ata që janë përgjegjës për vdekjet pas tërmeteve do të mbajnë përgjegjësi

Erdogan: Ata që janë përgjegjës për vdekjet pas tërmeteve do të mbajnë përgjegjësi

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan është zotuar se do të mbajë përgjegjës ata persona që kanë përgjegjësi për më shumë se 42,000 vdekje në tërmetet shkatërruese që goditën jugun e vendit më 6 shkurt.

“Është detyra jonë t’i bëjmë përgjegjës ata që kanë kryer keqbërje dhe t’i nxjerrim ata para drejtësisë,” tha Erdogan në provincën jugore Osmaniye.

Qeveria turke është përballur me kritika intensive për një reagim të ngadaltë ndaj tërmeteve vdekjeprurëse dhe politikave të saj të planifikimit urban, pasi mijëra ndërtesa apartamentesh u shembën, duke bllokuar viktimat nën rrënoja.

Presidenti turk njoftoi dje se 200,000 ndërtesa banimi do të ndërtohen në tokë të fortë në njëmbëdhjetë provincat e goditura nga tërmeti shkatërrues.

Sipas të dhënave të fundit të publikuara nga agjencia turke e fatkeqësive AFAD sot, numri i të vdekurve nga tërmetet në Turqi shkon në 42.310.

LEXO EDHE:

Back to top button