Erdogan ripërsërit qëndrimin: Suedia dhe Finlanda nuk janë të mirëpritura në NATO

Erdogan ripërsërit qëndrimin: Suedia dhe Finlanda nuk janë të mirëpritura në NATO

Ankaraja ende pohon se nuk e mbështet hyrjen e Suedisë dhe Finlandës në NATO, tha sot presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan.

“Televizioni suedez transmetoi intervista me krerët e grupeve terroriste. Pas kësaj, nuk mund të themi se ata janë të mirëpritur në NATO. E njëjta gjë vlen edhe për Finlandën”, theksoi presidenti turk.

Presidenti i Turqisë deklaroi pak ditë më parë “se sistemi i sigurisë në Perëndim është në kolaps”, raporton trt.

“Sistemi i krijuar nga Perëndimi për të garantuar sigurinë dhe prosperitetin e tij është në kolaps”, deklaroi ai në një kongres të Partisë për Drejtësi dhe Zhvillim në pushtet.

I pari i shtetit turk shtoi se vendet perëndimore kanë filluar të reagojnë pozitivisht ndaj idesë së paraqitur nga Ankaraja për nevojën për të reformuar Këshillin e Sigurimit të Kombeve të Bashkuara.

“Propozimi për reformën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, të cilin e kemi paraqitur prej shumë vitesh, duket i suksesshëm. Janë më shumë se pesë shtete anëtare të Këshillit të Sigurimit në botë. Tani ata kanë filluar të flasin për të, thonë ata. Këshilli i Sigurimit i OKB-së duhet të reformohet, për çfarë po flasim”, tha lideri turk.

Autoritetet turke kanë shumë vite që mbrojnë në mënyrë aktive reformën e sistemit të OKB-së dhe së fundmi këto thirrje janë bërë më të shpeshta për shkak të situatës në Ukrainë.

Në tetor të vitit 2021, presidenti turk tha se fati i njerëzimit nuk duhet të lihet në mëshirën e fituesve të “një grusht shtetesh” në Luftën e Dytë Botërore.

LEXO EDHE:

Back to top button