FC Shkupi firmos me trajnerin Goce Sedloski

Skuadra e FC Shkupit zyrtarizoi trajnerin e ri, Goce Sedloski, i cili firmosi konratë njëvjeçare me drejtuesit e skuadrës nga Çairi. Sedlloski është një nga ish-futbollistët që kanë një karrierë të bujshme si në arenën vendore edhe atë ndërkombëtare, ndërsa pas vete ka dhe 100 paraqitje me reprezentacionin e Maqedonisë së Veriut. Kujtojmë se karrierën e nisi nga Pobeda, për të luajtur më pas me ekipet kroate Hajdukun e Splitit dhe Dinamon e Zagrebit, anglezët e Shefild Uednesdejit, japonezët e Vegalta Sendai, Diyarbakirsporin e Turqisë, në Austri luajti me SV Matersburgun, ndërsa karrierën profesionale si futbollist e mbylli me Mattersburg II të Austrisë.

- Advertisements -

 

 

“Fillimisht dua të falënderoj kryesinë, pronarin dhe të gjithë që më dhanë mbështetje. Kishim bisedime dhe gjatë dimrit, por asaj kohe nuk gjetëm gjuhën e përbashkët, ja tani kjo ndodhi përsëri dhe në bisedime të sërishme me kryesinë sollëm vendim që të vijë te Shkupi. Kërkesaa e tyre për sezonin e ardhshëm dhe ajo e imja është në një vijë. E kam parasysh se shumë po investohet në këtë klub, kanë angazhuar shumë futbollist, edhe pse thënë sinqerisht nga këta futbollist njoh vetëm dy apo tre me të cilët kam punuar pak në kohën kur isha te Vardari, ndërsa të tjerët për mua janë të panjohur. Këto gjashtë ndeshje u tash njerëzve që janë këtu se më duhet ti njoftoj lojtarët, pasi të gjithë po themi se kemi ekip të mirë, po, por duhet të shoh në vend ngjarje dhe punën time shoh me një fazë të mirë të përgatitjeve që sezonin e ardhshëm ta  arrijmë atë që e kërkon Shkupi,”  tha mes tjerash Sedlloski.

 

Kujtojmë se si trajner ai fillimisht e nisi si ndihmës te skuadra e Budesligës austriake (2010–2013) SV Mattersburg, më pas ishte asistent edhe në reprezentacionin e Maqedonisë së Veriut gjatë vitit 2011–2012. Me skuadrën e Horiont Turnovës punoi si trajner në vitin 2013–2014, që më pas të kalojë në detyrën e drejtorit sportiv te Vardari (2014–2015), ndërsa gjatë viteve 2015–2017 ishte trajner i Vardarit me të cilët fitoi dy tituj kampion dhe një herë titullin e superkupës.

Ekipi i trajnerëve me të cilin do të punojë Goce Sedlloski përbëhet nga Enes Qaili, Toni Meglenski, Pavel Nedelkovski dhe Matija Mirkov.

LEXO EDHE:

Back to top button