“Financial Times”: Rusia po përgatitet për sabotimin e Evropës

“Financial Times”: Rusia po përgatitet për sabotimin e Evropës

Për presidentin e Ukrainës, Volodymyr Zelensky, “Putini nuk dëshiron paqe, ai është i çmendur dhe vendi i tij e dëshmon këtë çdo ditë”. Presidenti ukrainas u vendos në listën e të kërkuarve të Ministrisë së Brendshme të Moskës dhe kundër tij u hap një çështje penale. Akuzat kundër presidentit të Ukrainës nuk janë të specifikuara.

Pjesë nga artikulli:

Tashmë Rusia tashmë ka filluar të përgatisë në mënyrë më aktive bombardimet e fshehta, sulmet me zjarrvënie dhe dëmtimin e infrastrukturës në tokën evropiane, drejtpërdrejt dhe nëpërmjet përfaqësuesve, me pak shqetësim të dukshëm për shkaktimin e viktimave civile, besojnë zyrtarët e inteligjencës.

Ndërsa agjentët e Kremlinit kanë një histori të gjatë të operacioneve të tilla dhe kanë nisur sulme sporadike në Evropë vitet e fundit, provat po shtohen për një përpjekje më agresive dhe të bashkërenduar, sipas vlerësimeve nga tre vende të ndryshme evropiane të ndara me Financial Times.

Zyrtarët e inteligjencës po bëhen gjithnjë e më të zëshëm për kërcënimin në një përpjekje për të promovuar vigjilencën.

“Ne vlerësojmë që rreziku i akteve të sabotimit të kontrolluara nga shteti të rritet ndjeshëm”, tha Thomas Haldenëang, kreu i inteligjencës së brendshme gjermane. Rusia tani duket e rehatshme për të kryer operacione në tokën evropiane “[me] një potencial të lartë dëmtimi”, tha ai në një konferencë të sigurisë muajin e kaluar të organizuar nga agjencia e tij, Zyra Federale për Mbrojtjen e Kushtetutës.

Haldenëang foli vetëm disa ditë pasi dy shtetas gjermano-rusë u arrestuan në Bayreuth, Bavari, për komplot të dyshuar për të sulmuar vendet ushtarake dhe logjistike në Gjermani në emër të Rusisë.

Dy burra u akuzuan në Britani në fund të prillit se kishin ndezur një zjarr në një magazinë që përmbante dërgesa ndihme për Ukrainën. Prokurorët anglezë i akuzojnë ata se punojnë për qeverinë ruse.

Në Suedi, shërbimet e sigurisë po hetojnë ndërkohë një sërë daljesh nga shinat e fundit të hekurudhave, për të cilat ata dyshojnë se mund të jenë akte sabotimi të mbështetur nga shteti.

Rusia është përpjekur të shkatërrojë sistemet e sinjalizimit në hekurudhat çeke, tha ministri i transportit i vendit për FT muajin e kaluar.

Në Estoni, një sulm ndaj makinës së ministrit të brendshëm në shkurt dhe atyre të gazetarëve u krye nga operativë të inteligjencës ruse, ka thënë Shërbimi i Sigurisë së Brendshme të vendit. Ministria e Mbrojtjes e Francës paralajmëroi gjithashtu këtë vit për sulme të mundshme sabotuese nga Rusia në objektet ushtarake.

“Përfundimi i qartë është se ka pasur një rritje reale të aktivitetit rus,” tha Keir Giles, këshilltar i lartë në Chatham House, grupi i ekspertëve.

LEXO EDHE:

Back to top button