Forbes: Pasuria e oligarkëve ruse rritet me 152 miliardë dollarë

Forbes: Pasuria e oligarkëve ruse rritet me 152 miliardë dollarë

Pasuria e njerëzve më të pasur të Rusisë u shtua me 152 miliardë dollarë vitin e kaluar falë çmimeve të larta të burimeve natyrore dhe rikuperimit nga humbjet e mëdha menjëherë pas fillimit të luftës në Ukrainë, sipas Forbes.

Rusia ka 110 miliarderë zyrtarë në listë, 22 më shumë se vitin e kaluar, sipas Forbes Rusia, e cila tha se pasuria e tyre e kombinuar u rrit në 505 miliardë dollarë,nga 353 miliardë dollarë.

Lista do të ishte më e gjatë nëse pesë miliarderë, themeluesi i DST Global, Yuri Milner, themeluesi i Revolut, Nikolai Storonsky, themeluesi i Freedom Finance, Timur Turlov dhe bashkëthemeluesit e JetBrains, Sergey Dmitriev dhe Valentin Kipyatkov nuk do të kishin hequr dorë nga shtetësia e tyre ruse.

“Renditja e vitit të kaluar u ndikua gjithashtu nga parashikimet për një përkeqësim të ekonomisë ruse”, tha Forbes, duke shtuar se pasuria totale e miliarderëve rusë ishte 606 miliardë dollarë në vitin 2021, para fillimit të luftës.

Ekonomia e Rusisë u tkurr 2.1% në 2022 nën presionin e sanksioneve perëndimore, por vendi arrit të shesë naftë, metale dhe burime të tjera natyrore në tregjet globale, veçanërisht në Kinë, Indi dhe Lindjen e Mesme.

Çmimi i naftës Urals, gjaku i ekonomisë ruse, ishte mesatarisht 76,09 dollarë për fuçi në vitin 2022, nga 69 dollarë në 2021. Çmimet e plehrave ishin gjithashtu të larta vitin e kaluar.

Andrei Melnyshenko renditet nga Forbes si njeriu më i pasur në Rusi, me një vlerë të vlerësuar prej 25.2 miliardë dollarë, më shumë se dyfishi i vlerës së tij vitin e kaluar.

Vladimir Potanin, kryetari dhe aksionari më i madh i Nornickel, prodhuesi më i madh në botë i paladiumit dhe nikelit, është njeriu i dytë më i pasur në Rusi me një pasuri prej 23.7 miliardë dollarësh.

Vladimir Lishin, i cili kontrollon kompaninë e çelikut NLMK dhe ishte njeriu më i pasur në Rusi vitin e kaluar, është i treti në listën e Forbes të këtij viti me një pasuri prej 22.1 miliardë dollarësh.

Emrat e rinj në listën ruse të Forbes përfshijnë miliarderë që janë pasuruar në tregtinë e ushqimeve, supermarketeve, kimikateve, pasurive të paluajtshme dhe ilaçeve, duke treguar se kërkesa e brendshme në Rusi ka mbetur e madhe pavarësisht sanksioneve perëndimore./abcnews.al

LEXO EDHE:

Back to top button