Franca, kombëtarja e parë që shënon kaq shumë gola në një sfidë kualifikuese

Franca shpartalloi Gjibraltarin me rezultatin 14-0 në duelin e vlefshëm për kualifikueset e Europianit. Me këtë rezultat “Gjelat” e Didie Deshamp, u futën në histori, teksa u bënë kombëtarja e parë europiane që shënon 14 gola në një ndeshje kualifikuese për një kompeticion të madhe (Europian dhe Botëror).

Nuk kishte ndodhur kurrë më parë që në kombëtare të shënonte 14 gola në kualifikueset e Europianit, apo të Botërorit. Gjithashtu kjo është hera e parë që Franca shënon kaq shumë gola në një ndeshje, përfshirë edhe ato miqësore.

LEXO EDHE:

Back to top button