Frutat që mund të përkeqësojnë problemin e fryrjes

Frutat që mund të përkeqësojnë problemin e fryrjes

Problemet me tretjen shoqërohen me ndjenjën e fryrjes dhe inflamacionit në zonën e barkut. Shpesh mund të ndiheni të fryrë, veçanërisht pasi keni ngrënë disa lloje ushqimesh.

Një bark i fryrë është rezultat i zakoneve të këqija të të ngrënit – pra, një diete jo të shëndetshme të pasur me miell dhe yndyrë. Për të luftuar në mënyrë efektive këtë sëmundje të zakonshme, ne synojmë të rekomandojmë disa ushqime të përshtatshme për këtë rast të veçantë. Ato do t’ju sjellin dobi të madhe dhe do t’ju ndihmojnë të rivendosni funksionimin optimal të sistemit tuaj të tretjes.

Fryrja e barkut dhe pesha e tepërt janë dy probleme të zakonshme shëndetësore me të cilat përballen shumë njerëz. Fryrja e barkut, shpesh e shkaktuar nga mbajtja e tepërt e gazit ose ujit, mund të jetë e pakëndshme dhe të ndikojë në vetëvlerësimin e një personi.

Sipas dietologes Caroline Farrell, njerëzit që vuajnë nga probleme gastrointestinale duhet të kufizojnë marrjen e frutave të agrumeve.

“Agrumet si portokalli dhe grejpfruti janë acidike dhe aciditeti mund të irritojë traktin tretës te disa njerëz dhe të shkaktojë shqetësim”, shton Farrell.

Agrumet përfshijnë portokall, grejpfrut, limon, lime dhe mandarina. Edhe pse të gjitha këto fruta vlerësohen për shijen e tyre freskuese dhe përmbajtjen e lartë të vitaminës C, ato mund të jenë burim i problemeve të tretjes për disa njerëz.

LEXO EDHE:

Back to top button