Gazprom ndal pa afat të gazsjellësin Nord Stream 1

Gazprom ndal pa afat të gazsjellësin Nord Stream 1

Kompania e madhe ruse e energjisë Gazprom zgjati mbylljen e flukseve të gazit përmes gazsjellësit të saj kyç Nord Stream 1 drejt Gjermanisë të premten në mbrëmje, duke mos dhënë asnjë afat kohor për rihapjen.

Masa erdhi disa orë pasi vendet e G7 ranë dakord të vendosin një kufi çmimi për naftën ruse në një përpjekje për të frenuar rrjedhën e fondeve për regjimin e Vladimir Putin, raporton theguardian.

Gazprom, firma shtetërore e naftës dhe gazit, tha se furnizimet do të ndaleshin për një kohë të pacaktuar pasi u zbulua një problem. Ai tha se tubacioni nuk do të rifillojë derisa riparimet të zbatohen plotësisht.

Nord Stream 1 është tubacioni i vetëm më i madh për gazin nga Rusia në Evropë dhe ka kapacitetin prejë 55 miliardë metra kub (bcm) gaz në vit. Furnizimet e vazhdueshme përmes tubacionit shihen si vendimtare për të parandaluar thellimin e krizës energjetike.

Në një deklaratë për Telegram, Gazprom tha se “Transportimi i gazit në gazsjellësin Nord Stream është ndalur plotësisht derisa ankesat për funksionimin e pajisjeve të jenë eliminuar”.

Ajo tha në postimin e mediave sociale se kishte identifikuar “mosfunksionime” në një turbinë kyçe përgjatë tubacionit, i cili transporton gaz natyror nga Rusia perëndimore në Gjermani dhe se tubacioni nuk do të funksiononte nëse ato nuk eliminoheshin.

Koha e lëvizjes do të ngrejë pikëpyetje nëse Putini po i përgjigjej vendosjes së çmimit tavan për naftën ruse. Ministrat e Financave nga Mbretëria e Bashkuar, SHBA, Franca, Gjermania, Italia, Japonia dhe Kanadaja ranë dakord të premten për një plan për të vendosur një tavan mbi çmimet e naftës ruse.

Propozimi do të thotë se importuesit që kërkojnë shërbime transporti dhe sigurime nga kompanitë me bazë në G7 dhe vendet e BE-së do të duhet të respektojnë një kufi çmimi për të transportuar naftën ruse. Ka të ngjarë të prezantohet nga dhjetori.

Që nga pushtimi i Ukrainës, regjimi i Putinit është akuzuar për reduktim të furnizimet me gaz në Evropë, duke i rritur çmimet dhe duke kërcënuar ndërprerjen e energjisë elektrike.

LEXO EDHE:

Back to top button