Gjermanët paralajmërohen se “faturat e tyre të gazit do të trefishohen” – për shkak të luftës së Putinit në Ukrainë

Gjermanët paralajmërohen se “faturat e tyre të gazit do të trefishohen” – për shkak të luftës së Putinit në Ukrainë

Gjermanët u paralajmëruan se çmimet e tyre të gazit do të trefishohen vitin e ardhshëm për shkak të luftës së Vladimir Putinit në Ukrainë.

ka qenë kreu i agjencisë rregullatore të Gjermanisë që i tha publikut gjerman se duhet të fillojnë të kursejnë tani në mënyrë që të mund të përballojnë të paguajnë faturat e tyre të gazit.

Madje, presidenti i Agjencisë Federale të Rrjetit, Klaus Müller, ka thënë se kostoja mujore e ngrohjes së shtëpive do të trefishohet të paktën nga viti 2023.

Paralajmërimi vjen pasi Rusia reduktoi flukset e gazit në Gjermani, Itali, Austri, Republikën Çeke dhe Sllovaki në fillim të këtij muaji, ndërsa vendet e Bashkimit Evropian përpiqen të mbushin objektet e magazinimit me karburantin e përdorur për të prodhuar energji elektrike dhe ngrohjen e shtëpive në dimër.

Reduktimi i furnizimeve me gaz rus ka bërë që çmimet e energjisë së gazit janë rritur dhe ka frikë nga mungesat e mundshme këtë dimër.

“Për ata që tani po marrin faturat e ngrohjes, këstet tashmë po dyfishohen – dhe kjo nuk po merr parasysh as pasojat e luftës në Ukrainë”, citohet të ketë thënë Müller për RND të enjten.

“Nga viti 2023, konsumatorët e gazit do të duhet të përgatiten për një trefishim të kostove mujore, të paktën”, ka shtuar më tej ai.

Javën e kaluar, gjigandi gjerman i energjisë Uniper i kërkoi qeverisë një paketë shpëtimi pasi zbuloi se ishte e detyruar të blinte gaz me çmime shumë të larta, të cilat tani për tani nuk mund t’ua kalojë klientëve të saj për shkak të marrëveshjeve kontraktuale afatgjata.

Dhe Müller shpjegoi se çmimet e gazit janë rritur deri në shtatë herë pas pushtimit të Ukrainës nga Rusia.

I pyetur nëse klientët duhet të paguajnë për këto kosto më të larta për gazin nëpërmjet një takse, Müller tha se ishte një ‘vendim politik që duhet të peshohet me shumë kujdes’.

Rregullatori i energjisë i Gjermanisë njoftoi më herët se Gjermania u detyrua të shfrytëzonte depot e saj të gazit, duke pakësuar shanset e saj për të pasur mjaftueshëm gaz në ruajtje gjatë muajve të dimrit të kërkesës së pikut.

 

LEXO EDHE:

Back to top button