Gjermani: 11 të vdekur në shtëpinë e të moshuarve nga shpërthimi i COVID

Pothuajse një duzinë banorë të një shtëpie pleqsh kanë vdekur si pasojë e një shpërthimi të COVID, raportuan mediat gjermane të martën. Vetëm gjysma e punonjësve në shtëpinë në shtetin verior gjerman të Brandenburgut ishin vaksinuar, raportoi revista e lajmeve Der Spiegel. “Ky është një zbulim shumë, shumë i keq,” tha Ministrja e Shëndetësisë Ursula Nonnenmacher. “Kjo është pikërisht ajo që ne nuk donim të shihnim të përsëritej pasi patëm këto raste të rënda në janar dhe shkurt.”Rregulla të reja testimi për shtëpitë e të moshuarve
Si rezultat i shpërthimit, Brandenburg vendosi të martën që, tani e tutje, punonjësit në shtëpitë e të moshuarve dhe klinikat që nuk janë vaksinuar plotësisht duhet të testohen çdo ditë në zonat ku niveli i infeksionit tejkalon 100 nga 100,000 njerëz në të kaluarën. shtatë ditë.

Nonnenmacher mbrojti vendimin, duke thënë se banorët e shtëpive të pleqve janë veçanërisht të prekshëm ndaj infeksioneve të rënda apo edhe fatale, raportoi transmetuesi publik ARD. Të gjitha viktimat në shtëpinë e Brandenburgut kishin pasur probleme të mëparshme shëndetësore dhe shumica ishin mbi 80 vjeç. Sipas Der Spiegel, kreu i shtëpisë së të moshuarve është gjobitur edhe për hyrjen në objekt pasi ka rezultuar pozitiv në testin për koronavirus. Infeksionet COVID në rritje në Gjermani Infeksionet në Gjermani kanë qenë në rritje javët e fundit pasi temperaturat bien dhe më shumë njerëz takohen brenda. Përhapja e variantit shumë ngjitës delta dhe fakti që rreth një e treta e popullsisë ende nuk është vaksinuar plotësisht, përmenden nga zyrtarët si arsyet kryesore për shifrat e ngjitjes. Instituti Robert Koch (RKI) për sëmundjet infektive regjistroi më shumë se 10,000 infeksione të reja në 24 orët e mëparshme të martën. Megjithëse vaksinat janë vërtetuar se kanë një efekt shumë mbrojtës kundër virusit, këto efekte janë treguar të zhduken me kalimin e kohës, duke rritur rrezikun për njerëzit e moshuar.

Autoriteti gjerman i vaksinave, STIKO, ka rekomanduar vaksina përforcuese për të gjithë njerëzit mbi moshën 70 vjeç. Aktualisht, njerëzit e pavaksinuar përbëjnë pjesën më të madhe të atyre që shtrohen në spital, por Christine Falk, presidente e Shoqatës Gjermane për Imunologjinë (DGfI), i tha agjencisë së lajmeve dpa se “në vjeshtë dhe dimër, ne do të shohim përsëri më shumë infeksione edhe midis të vaksinuar, veçanërisht në mesin e atyre mbi moshën 70 vjeç dhe atyre me kushte të caktuara paraekzistuese.”

LEXO EDHE:

Back to top button