Gjermani, euro arrin nivelin më të lartë që nga viti 2018

Euro u ngjit sot në nivelin e saj më të lartë që nga prilli 2018, ndërsa pasiguria politike në SHBA po peshon mbi dollarin amerikan.

Pasi fitoi vazhdimisht terren ditët e fundit, monedha e përbashkët e Europës u rrit në 1,2349 dollarë në tregun europian të aksioneve.

Perspektivat e Partisë Demokratike të Biden, që mund të sigurojë kontrollin e Senatit pas zgjedhjeve të balotazhit në shtetin jugor të Xhorxhias, kanë ndikuar gjithashtu në pamjen e pasigurtë politike të ekonomisë më të madhe në botë.

Por, pavarësisht paraqitjes së fortë të euros këtë javë, treguesi kryesor ekonomik i lëshuar sot theksoi betejën me të cilën pritet të përballet eurozona në muajt në vazhdim, pas daljes nga kriza e COVID-19 dhe një bllokim i gjatë në jetën publike.

LEXO EDHE:

Back to top button