Gjermania nuk ka humbur çerekfinalet, Nojer kërkon rekorde të reja

Përfaqësuesja e Gjermanisë do të tentojë të përmbysi trendin e favorizimit në letër, aty ku spanjollët analizohen një hap para përsa i takon basteve. Statistikat zbulojnë precedentë interesantë. Gjermania i ka fituar të katër ndeshjet çerekfinale të Kampionatit Europian deri më tani.

Në vitin 1996, finalet e Kampionatit Europian u rritën nga tetë në 16 ekipe, që do të thotë se një çerekfinale u luajt në një Kampionat Europian për herë të parë. Aty ishte edhe skuadra gjermane, e cila më vonë fitoi turneun. Gjatë rrugës për atje, ata eliminuan Kroacinë 2-1 në çerekfinale.

Në çerekfinalet e Kampionatit Europian 2008, skuadra gjermane mundi Portugalinë 3-2. Katër vjet më vonë, Gjermania u takua me Greqinë dhe fitoi 4-2.

Çerekfinalja e Kampionatit Europian 2016 mes Gjermanisë dhe Italisë nuk gjeti fitues pas 120 minutash para se Jonas Hektor të kalonte gjysmëfinalen perfekte me penalltinë e 17-të.

Në total, dy kombet e futbollit u takuan në 26 ndeshje. Deri më tani, nëntë fitore gjermane dhe tetë spanjolle dhe tetë barazime janë në librat e historisë. Herën e fundit që skuadrat barazuan 1-1 në fazën e grupeve ishte në Kupën e Botës në Katar.

Gjermania fitoi për herë të fundit kundër Spanjës në një miqësore në vitin 2014, dhe iberikasit kanë dëshmuar se janë një lojë e keqe për Gjermaninë në turnetë e fundit.

Në Kupën e Botës 2010, Gjermania dështoi në gjysmëfinale 0-1, dhe në Kampionatin Europian 2008 kombëtarja e Gjermanisë gjithashtu humbi 0-1 në finale. Ka pasur tashmë tre herë duele në një Kampionat Europian: Spanja fitoi në 1984 dhe 2008, Gjermania fitoi 2- 0 në Kampionatin Europian në shtëpi në 1988 falë dy golave të Rudi Fëler.

Portieri i kombëtares Manuel Neuer do të zhvillojë ndeshjen e tij të 39-të në një finale të Kampionatit Europian ose të Kupës së Botës nëse do të luante. Kjo do ta bënte atë mbajtësin e vetëm të rekordeve për Gjermaninë, ai aktualisht është në vendin e parë së bashku me Bastian Shvainshtaiger.

LEXO EDHE:

Back to top button