Gjermania sot regjistroi temperaturën më të lartë të vitit

Gjermania sot regjistroi temperaturën më të lartë të vitit

Gjermania ka regjistruar sot ditën më të nxehtë për vitin 20222, ka bërë të ditur Shërbimi Gjerman i Motit.

Sipas këtij shërbimi, temperatura sot në Gjermani arriti në 39.9 gradë Celsius në orën 16:00.

“Vlerat e mëparshme rekord (për vitin 2022) u matën në 39.2 °C më 19 qershor në Cottbus dhe Dresden, shkruan CNN.

Tutje, CNN thotë se Shërbimi Gjerman i Motit kanë paralajmëruar temperatura deri në 40 gradë Selcius në disa rajone të martën dhe të mërkurën.

LEXO EDHE:

Back to top button