Hoteli gjigant në formë Hëne, pritet të ndërtohet në Dubai

Hoteli gjigant në formë Hëne, pritet të ndërtohet në Dubai

Qoftë një shpërthim në hapësirën suborbitale ose një qëndrim në hotel mes yjeve, sipërmarrësit e turizmit hapësinor besojnë se një ditë ne të gjithë do të kalojmë pushimet jashtë kësaj bote.

Ekipi që qëndron pas Moon World Resorts mendon njëjtë – disi, raporton cnn.

Ata duan të ndërtojnë një seri hotelesh gjigante në formë kupole që ngjajnë me hënën. Më saktësisht, në Dubai.

Çdo sferë do të jetë një rikrijim 360 gradë i hënës në një shkallë të madhe, i kompletuar me kratere dhe me pamje realiste. Çdo hënë e rikrijuar mund të jetë me një perimetër prej 622 metrave, në varësi të vendndodhjes dhe lejeve të planifikimit.

Sipërmarrësi me bazë në Kanada, Michael R. Henderson, bashkëthemelues i Moon World Resorts, i thotë CNN Travel se thelbi i projektit është se hëna është një “markë e njohur”.

“Shtatë miliardë e gjysmë njerëz e dinë atë, të gjithë e duan atë”, thotë ai.

Sipas Henderson, çdo Moon World Resort do të jetë “një vendpushim destinacioni shumë luksoz dhe bashkëkohor, plotësisht i integruar, me shumë komponentë brenda që dikush tashmë do t’i njihte” – për shembull, një qendër konventash, restorante, spa, secila me një kthesë hënore.

Renderimet e artistëve parashikojnë ambiente të brendshme të stilit të anijes kozmike dhe argëtim me temë – duke përfshirë atë që Henderson parashikon si kulmin e atraksionit, një përvojë që përsërit atë që është të ecësh në hënë.

“Ne do t’ju japim aftësinë gjatë jetës tuaj për të ecur në atë që do të besoni se është sipërfaqja hënore”, thotë Henderson.

Moon World Resorts ka qenë në punë për dy dekada, një linjë kohore që Henderson, i cili më parë themeloi një kompani shërbimesh mjekësore, sugjeron se përputhet me ritmin më të ngadaltë të lidhur me turizmin hapësinor në përgjithësi.

Projekti vjen me “sfida të jashtëzakonshme teknike”, shpjegon Henderson, por ai dhe bashkëthemeluesja Sandra G. Matthews po punojnë me inxhinierë dhe arkitektë të pavarur për ta bërë konceptin realitet.

“Ne në thelb kemi një bollëk grupesh anembanë botës që thjesht i tërheqim, pasi na duhen. Por padyshim, sapo projekti të fillojë të ndërtohet, atëherë ata do të vendosen në një rajon të caktuar”, thotë ai.

Qëllimi afatgjatë është të ndërtohen edhe katër resorte në formë Hëne, një në Amerikën e Veriut, një në Evropë, një në Lindjen e Mesme dhe Afrikën Veriore. Moon World Resorts është një kompani licencuese, kështu që Henderson parashikon të licencojë çdo Moon World Resort.

Emiratet e Bashkuara Arabe, dhe konkretisht Dubai, janë cilësuar nga kompania si një “përparësi” për hapjen e resortit të parë Moon World. Henderson thotë se kjo është për shkak se Emiratet e Bashkuara Arabe janë “shumë të njohura për turistët” dhe shtëpia e “shumë projektesh infrastrukturore”.

Megjithatë, Henderson sugjeron gjithashtu se ka “opsione të tjera që shfaqen”, duke refuzuar të ndajë më shumë për momentin.

Turizmi hapësinor aktualisht vjen me një çmim të lartë dhe për momentin është një pengesë për hyrjen për shumicën e udhëtarëve. Virgin Galactic, për shembull, kohët e fundit ka shitur shëtitje në hapësirë për 450 mijë dollarë.

Henderson thotë se përvoja e Moon World Resort do të jetë dukshëm më e lirë, duke sugjeruar se regjistrimi për të ecur në “sipërfaqen hënore” të resortit do t’u kushtojë mysafirëve 500 dollarë amerikanë.

Kostoja gjithashtu mund të parandalojë që projektet futuriste si Moon World Resorts të kalojnë ndonjëherë fazën konceptuale, por Henderson sugjeron se modeli i licencimit e bën projektin të zbatueshëm.

“Nuk është aq shumë kërkimi i kapitalit”, shpjegon ai. “Qëllimi për një licencues, si ne, është të gjejë të licencuarin. Dhe kështu sapo të siguroni të licencuarin, atëherë i keni paratë për projektet tashmë atje — sepse nuk po flasim për kompani të vogla, këto do të jenë korporata të mëdha ndërkombëtare”.

LEXO EDHE:

Back to top button