Humbjet totale deri më sot të Rusisë, sipas Ukrainës

Humbjet totale deri më sot të Rusisë, sipas Ukrainës

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës ka renditur ato që pretendon se janë humbjet e forcave ruse në luftën e deritanishëm – pak më shumë se një vit që nga fillimi i tij.

Është e qartë se është e pamundur të verifikohen këto shifra dhe Moska ka shumë të ngjarë të mos pajtohet.

Kievi pretendon se Rusia ka humbur më shumë se 152 mijë personel.

Ai gjithashtu thotë se forcat e Vladimir Putinit kanë pësuar humbjen e më shumë se 3,400 tankeve dhe pothuajse 6,700 automjeteve të blinduara luftarake.

Autoritetet ukrainase pretendojnë se janë rrëzuar pak më shumë se 300 aeroplanë ushtarakë dhe një numër pak më i vogël helikopterësh. Numri i dronëve që ajo thotë se ka nxjerrë është më shumë se 2000.

Ndryshe, Rusia ka nisur pushtimin e pajustifikueshëm të shtetit ukrainas më 24 shkurt të vitit të kaluar duke shkaktuar mijëra viktima dhe dëme materiale.

LEXO EDHE:

Back to top button