Irak, 11 të vdekur nga një sulm pranë Bagdadit

Zyrtarët shëndetësorë dhe të sigurisë në Irak thanë se një grup i lidhur me militantët e Shtetit Islamik ka sulmuar një kullë monitorimi pranë Aeroportit të Bagdadit, duke lënë së paku 11 njerëz të vrarë.

- Advertisment -

Zyrtarët thanë se sulmi ka ndodhur të dielën vonë, në një objekt që monitorohet nga një forcë fisnore, me mbështetje të shtetit.

“Shteti Islamik sulmoi kullën e monitorimit, duke vrarë pesë anëtarë të fisit Hashed dhe gjashtë banorë lokalë, që shkuan për të ndihmuar”, tha një burim i sigurisë për AFP-në.

Së paku tetë njerëz u plagosën dhe u dërguan në spital për trajtim.

Përgjegjësinë për sulmin nuk e mori asnjë grup.

Bagdadi e ka deklaruar Shtetin Islamik të mundur në vitin 2017, por Qeveria irakiane, e mbështetur nga Perëndimi, vazhdon të luftojë qelizat e fjetura të grupit dhe grupet e tjera militante.

LEXO EDHE:

Back to top button