Itali, bisedimet për krijimin e një qeverie ende pa rezultate

W

- Advertisment -

Negociatat për rikrijimin e një koalicioni të qendrës së majtë në pushtet në Itali zgjasin më shumë sesa pritej.

Negociatat e ndërmjetësuara nga presidenti i Dhomës së Deputetëve, Roberto Fico, do të zgjasin të paktën deri pasditen e sotme.

Presidenti i vendit, Sergio Mattarella, i kishte dhënë leje Fico deri të martën për të paraqitur rezultatet e bisedimeve, por burimet thonë se afati mund të zgjatet deri të mërkurën.

Gjatë fundjavës, Fico negocioi me mbështetësit e mundshëm të një kabineti të tretë të udhëhequr nga Giuseppe Conte, i cili dha dorëheqjen si kryeministër.

Sipas raporteve të medias, negociatat çuan në konvergjencë në disa pika, por në mosmarrëveshje të vështirë në pika të tjera.

Një reformë e sistemit të drejtësisë po diskutohet dhe nuk është e qartë nëse Conte mund të rikonfirmohet si kryeministër.

Në deklaratat e tyre, shumica e partive fillimisht kishte thënë se do të mbështesnin një qeveri përsëri të udhëhequr nga avokati Conte.

LEXO EDHE:

Back to top button