Italia do t’i dërgojë Ukrainës më shumë armë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore

Italia do t’i dërgojë Ukrainës më shumë armë dhe sisteme të mbrojtjes ajrore

Qeveria italiane po përgatit një paketë të re armësh për Ukrainën, duke përfshirë sistemet e mbrojtjes ajrore.

Një zyrtar i koalicionit italian tha se Roma ishte e gatshme t’i siguronte Ukrainës sisteme të ndryshme të mbrojtjes ajrore, duke përfshirë raketat franko-italiane SAMP/T me rreze të mesme veprimi, italiane Aspide dhe raketat portative Stinger.

Megjithatë, është e paqartë se sa prej tyre mund të ofrojë ose kur mund të dorëzohet ndonjë dërgesë.

Ministri italian i Mbrojtjes Guido Crosetto foli me telefon të hënën me Sekretarin e Mbrojtjes të SHBA-së, Lloyd Austin dhe u zotua të mbështesë Ukrainën kundër pushtimit rus për aq kohë sa të jetë e nevojshme.

Qeveria e sapo-instaluar e koalicionit të krahut të djathtë të Giorgia Melonit po përgatit raundin e gjashtë të furnizimeve për Ukrainën.

LEXO EDHE:

Back to top button