Izraeli kreu sulme të reja në Siri

Izraeli kreu sulme të reja në Siri

Pasi Izraeli kreu sulme të reja ajrore pranë Damaskut dhe në aeroportin ndërkombëtar në Aleppo, zyrtarët sirianë gjithashtu folën dhe i dërguan një paralajmërim Izraelit.

Siç raporton agjencia siriane SANA, sulmet izraelite kanë rezultuar vetëm me dëme materiale dhe mbrojtja ajrore e këtij vendi ka arritur të rrëzojë disa raketa izraelite.

Për shkak të përshkallëzimit të ri të dhunës, u shpreh edhe kreu i diplomacisë siriane, Faisal al-Meqdad, i cili tha se Izraeli nuk mund të kryejë sulme ajrore pa pësuar pasoja.

“Siria nuk do të heshtë ndaj sulmeve të përsëritura izraelite. Izraelitët herët a vonë do ta paguajnë çmimin për këtë”, tha kreu i diplomacisë, raporton jp.

Ai gjithashtu deklaroi se Izraeli po e vë në rrezik gjithë Lindjen e Mesme me këtë sjellje.

“Izraeli po luan me zjarrin dhe po rrezikon situatën rajonale ushtarake dhe të sigurisë”, tha Al-Meqdad.

Ushtria izraelite, por edhe zyrtarët e këtij vendi, nuk kanë komentuar sulmet e reja ajrore në Siri, si më parë. Ministria e Mbrojtjes e Izraelit ka pranuar më parë se deri më tani kanë kryer qindra sulme në tokën e Sirisë kundër pozicioneve të atyre grupeve që mbështesin Iranin.

Ata gjithashtu deklaruan se objektivi i sulmit ishin gjithashtu depot e armëve që besohet se ishin të destinuara për Hezbollahun dhe grupe të tjera pro-iraniane në Lindjen e Mesme.

LEXO EDHE:

Back to top button