Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini një gotë qumësht para gjumit

Ja çfarë i ndodh trupit tuaj nëse pini një gotë qumësht para gjumit

Qumështi përmban dy përbërës, triptofanin dhe melatoninën, të cilat mund të kontribuojnë në një gjumë më të mirë.

Më konkretisht, triptofani është një pararendës i neurotransmetuesit serotonin (shpesh i quajtur “hormoni i ndjenjës së mirë”), i cili nga ana tjetër mund të shndërrohet në hormonin melatonin, i cili sekretohet gjatë natës dhe shpesh quhet “hormoni i gjumit”.

Por aktualisht nuk ka asnjë provë të vlefshme shkencore që sugjeron se sasia e triptofanit dhe melatoninës në një gotë qumësht mund t’ju ndihmojë të bini në gjumë menjëherë çdo natë.

Megjithatë, nëse nuk jeni dakord dhe jeni të sigurt se gota me qumësht që pini çdo natë ju ndihmon të flini, mund të mos gaboni. Rehatia e krijuar nga pirja e një gote qumësht të ngrohtë dhe ngopja që ndjeni më pas janë ndoshta ato që ju bëjnë të përgjumur.

Përveç kësaj, nëse pirja e qumështit është tashmë pjesë e rutinës suaj të natës, atëherë mund të jetë e rëndësishme për një gjumë të mirë të natës. Sipas Sleepfoundation.org, rutinat para gjumit janë thelbësore për të ndihmuar trurin tonë të kuptojë se është pothuajse koha për të fjetur.

Pra, vazhdoni të pini qumësht nëse tashmë është pjesë e ritualit tuaj të gjumit. Por edhe nëse nuk është, atëherë mund të filloni të shijoni një gotë në mbrëmje nëse ju bën të ndiheni mirë dhe ju qetëson. Vetëm mos prisni që t’ju bëjë të përgjumur nëse keni probleme me gjumin.

LEXO EDHE:

Back to top button