Japonia miraton sanksione të reja kundër Rusisë

Japonia miraton sanksione të reja kundër Rusisë

Japonia ka vendosur sanksione të reja ndaj 42 kompanive ruse, por edhe ndaj 11 subjekteve me bazë në pesë vende, përfshirë Kinën dhe Indinë, për ndihmën e Moskës për t’iu shmangur masave ndëshkuese në lidhje me konfliktin në Ukrainë.

Vendimi i Tokios vjen pas deklaratave të bëra nga kryeministri japonez Fumio Kishida në samitin e G7 në Itali në fillim të këtij muaji, sipas të cilit qeveria e tij po shqyrtonte një “paketë të re masash ndëshkuese” në vendet e treta, e cila përfshinte ngrirjen e mallrave dhe ndalimin e eksportit.

Pesë vendet e raportuara përfshijnë gjithashtu Emiratet e Bashkuara Arabe, Uzbekistanin dhe Kazakistanin dhe kompanitë në listën e zezë përfshijnë Alrosa, një kompani ruse e minierave të diamanteve dhe prodhuesit e avionëve Tupolev dhe Ilyushin.

Sanksionet japoneze, të futura në disa faza që nga fillimi i armiqësive, kanë të bëjnë me më shumë se 1000 persona dhe mbi 150 subjekte ruse, përveç miratimit të listës së mallrave dhe teknologjive të ndaluara për eksport në Federatën Ruse, e cila tashmë përmban rreth 800 artikuj.

Japonia “do të vazhdojë të punojë me anëtarët e G7 dhe komunitetin ndërkombëtar” për të siguruar respektimin e sanksioneve kundër Rusisë, tha gjatë një konference për shtyp Sekretari i Kabinetit Japonez Yoshimasa Hayashi.

LEXO EDHE:

Back to top button