Japonia thirrje Izraelit të zbatojë vendimin e GJND-së

Japonia thirrje Izraelit të zbatojë vendimin e GJND-së

Ministrja e Jashtme japoneze Yoko Kamikaëa tha se Tokio është thellësisht i shqetësuar për situatën kritike humanitare në Gaza dhe vrasjen e grave dhe fëmijëve në sulmin e Izraelit në një kamp për personat e zhvendosur në Rafah.

Ministrja tha se urdhrat e GJND-së për ndalimin e ofensivës në Rafah janë ligjërisht të detyrueshme për palët e interesuara dhe duhet të zbatohen me mirëbesim.

“Në bisedën time telefonike me ministrin e Jashtëm, kam përcjellë qëndrimin e Japonisë dhe kam kërkuar që të lejohet kalimi i ndihmës humanitare, duke përfshirë përdorimin e pikës së kontrollit Rafah,” tha ajo.

GJND-ja lëshoi ​​një urdhër urgjent javën e kaluar që Izraeli të ndalojë menjëherë ofensivën e tij në qytetin jugor të Gazës.

Sulmet izraelite të dielën mbrëma në kampin në perëndim të Rafahut vranë të paktën 45 persona.

LEXO EDHE:

Back to top button