Jeni të mërzitur që qeni ju lëpin vazhdimisht fytyrën, duart, rrobat…? Arsyeja për këtë është më shumë se emocionale!

Jeni të mërzitur që qeni ju lëpin vazhdimisht fytyrën, duart, rrobat...? Arsyeja për këtë është më shumë se emocionale!

Nëse mërziteni sa herë që kafsha juaj ju afrohet me gëzim me gjuhën e dalë jashtë, mund të ndryshoni mendje pasi të lexoni këtë tekst.

Një pronar i kafshëve shtëpiake po paralajmëron adhuruesit e qenve dhe pronarët e tjerë që të mos mërziten kur miqtë e tyre me katër këmbë fillojnë t’u lëpin fytyrën, duart dhe garderobën, duke shpjeguar se ka një arsye shumë emocionale pse e bëjnë këtë.

Duke postuar një video të qenit të saj në profilin e saj në TikTok, pronarja krenare e stolit të adhurueshëm të artë i ka nënvizuar videos diçka që ka bërë që shumë pronarë të qenve t’i shikojnë ndryshe “puthjet” nga kafshët e tyre shtëpiake, raporton “Mirror”.

“Disa njerëz acarohen kur i lëpin qeni, por herën tjetër që ju acaroheni, mbani mend se kjo shprehje dashurie çliron hormone që qetësojnë dhe relaksojnë kafshën tuaj, duke i dhënë atyre një ndjenjë sigurie sepse ju jeni pranë tyre. Është mënyra e tyre për t’ju thënë se sa shumë ju duan dhe ju falënderojnë për gjithçka që bëni për ta.”

Në videon, e cila ka marrë më shumë se 90,000 pëlqime, floriri i adhurueshëm lëpin pëllëmbët dhe duart e pronarit të tij dhe po shkëlqen nga lumturia. Shumë pronarë qensh e kanë pëlqyer dhe komentuar këtë skenë, sepse e dinë se sa shumë do të thotë për qentë kur tregojnë dashuri ndaj njerëzve që duan në këtë mënyrë.

“Qeni im e bën shpesh këtë sepse ndihet e refuzuar. Unë nuk dua që shpirti im i dashur të mendojë se po e refuzoj atë”, “Ndonjëherë zhgënjehem kaq shumë me këtë zakon të qenit tim dhe pastaj më shkon mendja se një ditë ai do të ikë dhe do të më mungojë edhe të këqijat që bën”, “Kur i them qenit që e dua, ai më shikon dhe më lëpin dorën. E di që më pas më thotë se edhe ai më do”, lexojnë disa nga komentet nën postim.

LEXO EDHE:

Back to top button