Jens Stoltenberg i shqetësuar: Pekini po nxit luftën në Evropë

Jens Stoltenberg i shqetësuar: Pekini po nxit luftën në Evropë

“Kina thotë se dëshiron të mbajë marrëdhënie të mira me Perëndimin. Në të njëjtën kohë, Pekini po nxit luftën në Evropë. Nuk mund ta kesh në të dyja mënyrat.”

Kështu ka deklaruar Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg në një intervistë për gazetën gjermane Welt, të dielën.

“Ka një rritje të qartë në shitjet e pjesëve të makinerive, mikroelektronikës dhe teknologjive të tjera që Moska përdor për të prodhuar raketa, tanke dhe avionë për përdorim kundër Ukrainës”, shtoi Stoltenberg.

Në këtë mënyrë Kina po rrezikon bashkëpunimin me vendet perëndimore, shkruan media gjermane.

LEXO EDHE:

Back to top button