Jetëgjatësia në SHBA është shkurtuar me 2 vite

Jetëgjatësia në SHBA është shkurtuar me 2 vite

Jetëgjatësia në Shtetet e Bashkuara është zvogëluar me 2 vite më 2020, kryesisht për shkak të pandemisë së koronavirusit dhe mbidozës me drogë, sipas Qendrave për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (CDC).

Sipas këtij institucioni, në të dhënat e reja janë përfshirë vdekjet në gjithë territorin amerikan më 2020.
Rezultatet nga viti 2019 dhe 2020, kanë treguar se jetëgjatësia në SHBA është zvogëluar nga 0.2 në tri vjet.

Në përgjithësi, jetëgjatësia në SHBA më 2020 ka qenë 77 vjet – rënie për 1.8 vjet nga viti 2019. Shtetet që kanë përjetuar rënien më të madhe janë në kufi me Meksikën – Arizona, Nju Meksiko, Teksasi, por edhe Luiziana, Misisipi, Illinoisi, Njo Jorku, Nju Xhersi dhe Uashingtoni.

Rënia më e vogël është regjistruar në Minesota, Oregon, Ajdaho, Utah, Alaska dhe Havaji, shkruan REL.

Sipas CDC-së, ky rezultat është nxitur sidomos nga pandemia e koronavirusit, por edhe mbidoza me droga.

LEXO EDHE:

Back to top button