Kalendari historik i datës 1 tetor

Kalendari historik i datës 1 tetor

Në këtë ditë:

Në vitin 331 para Krishtit – Aleksandri i Madh mposht Darin III të Persisë në Betejën e Gaugamelës.

Në vitin 1688 – Princi Willem III i Orange pranon ftesën për të marrë kurorën britanike.

Në vitin 1814 – Hapja e Kongresit të Vjenës, rivizaton hartën politike të Evropës pas humbjes së Napoleon Bonapartit.

Në vitin 1867 – Karl Marksi boton “Das Kapital” në Berlin, një përshkrim të sistemit kapitalist, paqëndrueshmërisë së tij dhe tendencës për vetëshkatërrim.

Në vitin 1908 – Henry Ford prezanton makinën Model T (e cila kushtonte 825 dollarë).

Në vitin 1918 – Lufta e Parë Botërore: Forca e kombinuar arabe dhe britanike nën Lawrence të Arabisë, T. E. Lawrence pushton Damaskun nga turqit.

Në vitin 1988 -Mikhail Gorbachev bëhet Kryetar i Presidiumit të Sovjetit Suprem, në fakt kreu i shtetit të Bashkimit Sovjetik./Alsat.mk

LEXO EDHE:

Back to top button