Kanadaja zbulon rastin e parë të variantit të koronavirusit me shumë mutacione

Kanadaja zbulon rastin e parë të variantit të koronavirusit me shumë mutacione

Kanadaja ka zbuluar rastin e parë të infeksionit me koronavirus nga varianti me shumë mutacione  BA.2.86 i Omicronit në një person në British Columbia i cili nuk kishte udhëtuar jashtë provincës së Paqësorit.

Individi nuk është shtruar në spital dhe zbulimi i virusit BA.2.86 nuk e ka ndryshuar rrezikun për njerëzit në British Columbia. “Nuk ishte e papritur që BA.2.86 të shfaqej në Kanada dhe provincë. COVID-19 vazhdon të përhapet globalisht dhe virusi vazhdon të përshtatet”, thanë zyrtarët shëndetësorë, raporton Reuters, transmeton Klankosova.

Linja BA.2.86, e zbuluar për herë të parë në Danimarkë muajin e kaluar, bart më shumë se 35 mutacione në pjesë kyçe të virusit krahasuar me XBB.1.5, varianti dominues gjatë pjesës më të madhe të vitit 2023. Shtetet e Bashkuara, Zvicra dhe Izraeli kanë regjistruar gjithashtu raste të varianti i ri.

Qendra e SHBA-së për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve tha javën e kaluar se varianti BA.2.86 mund të jetë më i aftë të shkaktojë infeksion te njerëzit që kanë pasur më parë COVID-19 ose që kanë marrë vaksina parandaluese.

Autoritetet shëndetësore kanadeze kanë vërejtur një rritje të infeksioneve me COVID në javët e fundit, megjithëse aktiviteti i virusit mbetet relativisht i ulët

LEXO EDHE:

Back to top button