Kapen 800 kilogramë kokainë në Kolumbi, droga trafikohej me anije drejt SHBA ose Evropës

Kapen 800 kilogramë kokainë në Kolumbi, droga trafikohej me anije drejt SHBA ose Evropës

Një anije gjysmë-zhytëse që mbante rreth 800 kilogramë kokainë në bord eshte kapur nga Marina Kolumbiane mbrëmjen e të dielës teksa po lundronte në ujërat e vendit.

Anija gjysmë-zhytëse kishte një gjatësi prej 15 metrash dhe kokaina që ishte në të ishte paketuar në pako të vogla që mbanin të stampuar simbolin e akrepit. Nëse kokaina do të dilte në treg për shitje ajo kapte vlerën e 27 milionë dollarëve.

Autoritetet në Kolumbi kanë arrestuar tre personat që gjendeshin në bord e anijes ndërsa kanë deklaruar destinacioni i saj ishte që të mbërrinte në Shtetet e Bashkuara ose ndoshta në vendet e Bashkimit Europian.

Sipas asaj që shkruajnë mediat ndërkombëtare, Marina Kolumbiane nuk ka pranuar të japë më shumë detaje mbi këtë operacion të saj.

Anijet gjysmë-zhytëse apo nëndetëset po përdoren masivisht përgjatë muajve të fundit nga trafikantët ndërkombëtar për shkak se ato mund të kalojnë pa u pikasur nga autoritetet e vendeve të ndryshme.

Kolumbia konsiderohet si prodhuesi më i madh i kokainës në botë dhe përgjatë vitit 2023 Marina kolumbiane sekuestroi me operacionet e saj 30 tone droge dhe me shume se 5 ton marihuanë

LEXO EDHE:

Back to top button