Karriera e pabesueshme e Guardiolës, 11 tituj kampion në 14 sezone

Pep Guardiola është një nga trajnerët më të mirë në histori dhe këtë e tregojnë mbi të gjitha statistikat e spanjollit që ende ka shumë vite karrierë përpara.

Titulli kampion në Premier Ligë i fituar së fundmi në krye të Mançester Siti-t, është i 11-të në karrierën e tij që kur mori skuadrën e parë të Barcelonës në sezonin 2008-2009. Pra në 14 vite si trajner, nuk e ka fituar titullin kampion në vetëm tri raste, një herë me Barcelonën dhe në raste me Man. Siti-n.

Legjenda e Mançester Junajtedit, Sir Aleks Ferguson është i vetmi trajner tjetër që ka fituar tre tituj radhazi në Angli.

LEXO EDHE:

Back to top button