Katër gabime në kujdesin e fytyrës që na bëjnë të dukemi më të vjetër

Gjërat e vogla shpesh mund të bëjnë ndryshime të mëdha, ndaj është mirë të dini gjërat e mëposhtme.

Të gjithë duam të plakemi pa probleme, por ruajtja e rinisë së fytyrës është disi një sfidë dhe ndodh që shpesh të gabojmë në ruajtjen e kujdesit të lëkurës.

Ju nuk përdorni krem ​​me SPF

Një gabim i zakonshëm në kujdesin e lëkurës është anashkalimi i përdorimit të kremrave me SPF. Ekspertët besojnë se edhe në ditët me re, rrezet UV ende mund të transmetohen përmes reve dhe madje edhe përmes xhamit, duke e bërë lëkurën tuaj të ndjeshme ndaj plakjes së parakohshme dhe rrudhave. Zgjidhni një hidratues më të lehtë me SPF.

Ju injoroni zonën e syve

Lëkura rreth syve është natyrshëm më e hollë, më delikate dhe e ndjeshme se në pjesën tjetër të fytyrës dhe e humbet qëndrueshmërinë dhe elasticitetin e saj më shpejt. Pra, këtu janë gjithmonë shenjat më të dukshme të plakjes. Merrni një krem ​​për sytë, pasi ato kanë një teksturë më të lehtë se produktet e tjera të fytyrës dhe lëkura i thith më mirë.

Nuk po e pastroni siç duhet fytyrën

Nëse jeni të mirë në larjen e rregullt të fytyrës, mund të mos mendoni se duhet t’i kushtoni më shumë vëmendje këtij hapi në rutinën tuaj të kujdesit të lëkurës. Megjithatë, nëse nuk laheni për të paktën 30 sekonda ose përdorni një pastrues grimi, po e pastroni fytyrën në mënyrën e gabuar.

Gjatë gjithë ditës ne grumbullojmë papastërti, mbeturina, djersë në lëkurën tonë; nëse nuk i heqim nga lëkura, poret mund të bllokohen dhe për këtë të dukemi më të vjetër, si dhe mund të shfaqen aknet.

Ju aplikoni pluhur në lëkurë të thatë

Makeup-i supozohet të përmirësojë tiparet tona, por nëse e kaloni hidratimin dhe aplikoni një shtresë bazë pluhuri në lëkurë të thatë, ndoshta nuk do të ketë një efekt kaq pozitiv. Kur lëkura është natyralisht e thatë, ajo nuk do të marrë shumë “ushqim” nga pluhuri.

Për më tepër, disa fondatina mund të thajnë lëkurën për të mbajtur një fund mat. Lëkura e thatë jo vetëm që do të humbasë hidratimin, dhe me të trashësinë dhe butësinë e saj, por edhe linjat e holla dhe rrudhat do të bëhen më të përcaktuara, duke i shtuar vite pamjes suaj.

LEXO EDHE:

Back to top button