Katër gjëra që ndoshta nuk i lani mjaft shpesh

Ka rroba që ndoshta i lajmë shumë shpesh, si për shembull xhinset. Nga ana tjetër, ka edhe copa veshjesh që i vendosim më rrallë në lavatriçe.

Cilat gjëra nuk i lajnë njerëzit mjaft shpesh?

Bra

Çdo femër ka një sytjena të preferuar që është e rehatshme dhe shkon në mënyrë perfekte me çdo veshje. Prandaj, nuk është për t’u habitur që shumë zonja veshin të njëjtën sytjena për disa ditë rresht dhe ndonjëherë e lajnë atë pasi e veshin edhe pas disa javësh.

Por ekspertët rekomandojnë ndërrimin e sutjenave çdo dy deri në tre ditë, dhe ndonjëherë çdo ditë, veçanërisht nëse djersitni shumë.

Ju duhet të lani sytjena aq shpesh sa të brendshmet e tjera. Të gjitha qelizat e vdekura të lëkurës, djersa dhe lëngjet janë terreni perfekt për mbarështimin e baktereve. Aromat dhe njollat ​​që nuk mund të hiqen as me larje mund të bllokohen në sytjena.

Pizhame

Pizhamet ose bluzat e rehatshme me të cilat flini natë pas nate janë në fakt më të pista se sa duken. Edhe pse kjo është një veshje që nuk vishet jashtë, në thelb duhet ta lani më shpesh. Ne kalojmë të paktën shtatë orë me pizhame çdo natë, djersijmë dhe pëlhura thith qelizat e vdekura dhe yndyrën nga trupi ynë.

Ju duhet t’i lani pizhamet tuaja çdo dy deri në katër netë. Nëse djersitni, duhet t’i lani më shpesh.

Jastëkët

Kur ka qenë hera e fundit që keni larë jastëkët? Ekspertët rekomandojnë larje të paktën një ose dy herë në vit, nëse mundeni, çdo tre muaj.

Kostum banje

Shpesh i anashkalojmë, por është shumë e rëndësishme ta lani këtë pjesë të veshjes në makinë pas larjes. Mbi të grumbullohen baktere, si dhe klor dhe ujë i kripur që mund të dëmtojë materialin. Prandaj rekomandohet të keni disa palë rroba banje.

LEXO EDHE:

Back to top button