“Këshillat” e dietës dhe humbjes së peshës që nuk duhet t’i besoni

Është pothuajse e pamundur të hapësh një revistë, të lëvizësh nëpër Instagram apo edhe të bisedosh me miqtë pa hasur në të gjitha llojet e këshillave për ushqimin dhe dietën, pavarësisht nëse e ke kërkuar apo jo.

Të gjithë pretendojnë se e kanë mësuar nga “ekspertët” dhe betohen për ilaçet “magjike” dhe ushqimet “magjike” që nuk të shëndoshin. Këto janë keqkuptimet më të zakonshme dhe këshillat e këqija që dëgjojmë dhe lexojmë, si dhe këshillat e vërteta për ushqimin e duhur, të cilat në fakt janë informacione të dëmshme që nuk duhet t’i besoni:

Mos hani banane dhe karota, ato përmbajnë shumë sheqer dhe karbohidrate

Është e vërtetë që disa ushqime të shëndetshme, si bananet dhe karotat, kanë një përqindje më të lartë të sheqernave dhe karbohidrateve se disa fruta dhe perime të tjera, por le të jemi të vërtetë, ngrënia e shumë karotave nuk do t’ju shëndoshë. Një banane e vogël përmban 23 gram karbohidrate, krahasuar me një mollë të vogël që përmban 21 gram. Nëse dëshironi të humbni peshë, duhet t’i kushtoni vëmendje sasisë totale të karbohidrateve dhe sheqernave në të gjitha vaktet. Është e rëndësishme të mos e teproni dhe të bëni dallimin midis sheqernave dhe karbohidrateve nga frutat dhe perimet dhe nga ushqimet dhe ëmbëlsirat e përpunuara.

Shmangni glutenin me çdo kusht

Nëse nuk vuani nga sëmundja celiac ose ndjeshmëria ndaj glutenit, kalimi në një dietë pa gluten nuk është vetëm i panevojshëm, por gjithashtu mund të çojë në shtim në peshë dhe në përbërës artificialë jo të shëndetshëm.

Problemi është se shumica e njerëzve konsumojnë gluten përmes ushqimeve të padëshiruara si makaronat, ëmbëlsirat dhe buka e rafinuar. Njerëzit mendojnë se mund të hanë sasi të pakufizuar biskotash pa gluten, por, përsëri, le të jemi të vërtetë: një biskotë është një biskotë. Produktet pa gluten nuk kanë aq shumë sheqer, yndyrë apo kalori sa versionet e tyre pa gluten. Nëse tashmë po reduktoni konsumin e glutenit, hiqni makaronat dhe ëmbëlsirat.

Mos e hani të verdhën e vezës

Hulumtimet e fundit tregojnë se nuk ka asnjë lidhje të drejtpërdrejtë midis ngrënies së të verdhëve të vezëve dhe rritjes së rrezikut të sëmundjeve të zemrës. Përkundrazi, nëse hani një vezë të plotë në ditë, ulni rrezikun e goditjes në tru. Vezët përmbajnë gjithashtu antioksidantë që ndihmojnë në luftimin e proceseve inflamatore, përmbajnë vitamina D dhe B12, si dhe mineralet selen, zink dhe hekur.

Të gjitha kaloritë janë të njëjta, thjesht vazhdoni të numëroni

Ndaloni së numëruari kaloritë dhe kurseni nervat tuaja për faturat. Ndërsa është e rëndësishme të vëzhgoni marrjen tuaj ditore të kalorive, 100 kalori nga një kifle ose gjevrek nuk janë të njëjta me 100 kalori nga një avokado ose bajame.

Këto ushqime ndryshojnë në atë që ju ofrojnë për sa i përket vlerave ushqyese (një kifle do t’ju japë yndyrna të pashëndetshme, dhe një avokado do t’ju japë fibra, yndyrna të shëndetshme dhe antioksidantë).

Yndyrnat janë të majme

Përsëri, ne po flasim për lloje të ndryshme yndyrash. Yndyrnat nuk ju shëndoshin. Yndyra është miku i trupit tuaj. Nuk do të funksiononte pa to. Është vërtetuar se një dietë me një përqindje të ulët të yndyrës dhe një përqindje të lartë të karbohidrateve në të vërtetë ju shëndosh.

Rreth 30% e kalorive që hani gjatë ditës duhet të vijnë nga yndyrnat (yndyrnat e shëndetshme!) në mënyrë që të jeni të shëndetshëm. Kjo do të thotë se ka vend për pak yndyrë në çdo vakt. Gjalpë kikiriku në një fetë bukë me drithëra të plota për mëngjes, arra për një rostiçeri dhe avokado në një sanduiç për drekë. Ushqimet me përmbajtje të ulët yndyre zakonisht përmbajnë më shumë sheqerna, që do të thotë se në një kohë të shkurtër do të kalojë ndjenja e ngopjes dhe do të hani përsëri.

Si përfundim, kontrolloni dy herë përpara se të besoni çdo informacion që lidhet me shëndetin dhe ushqimin tuaj dhe mbani mend se sasia është po aq e rëndësishme sa përmbajtja.

LEXO EDHE:

Back to top button