Këta janë yjet e futbollit që do të jenë të lirë gjatë verës dhe që mund të merren “gratis”

Këta janë yjet e futbollit që do të jenë të lirë gjatë verës dhe që mund të merren “gratis”

Me vështirësitë ekonomike në rritje, shumë klube kanë orientuar merkaton e tyre nga futbollistët që u përfundon kontrata, në mënyrë që të mund t’i transferojnë pa shpenzuar para.

Rregullorja e FIFA-s për transferimin e futbollistëve, lejon që një lojtar kontrata e të cilit skadon në verë, të mund të firmosë një parakontratë me një skuadër tjetër që në fillim të janarit.

Në këtë mënyrë shumë klube janë vënë në lëvizje për të shfrytëzuar rastet, teksa tregu ofron emra të shumtë dhe mjaft cilësorë, të cilët janë në muajt e fundit të kontratës me skuadrat përkatëse.

Ja futbollistët të cilëve u përfundon kontrata në fund të sezonit:

Kylian Mbappe

Francezi nuk do të rinovojë me Paris Saint Germain dhe me shumë gjasë e ardhmja do të jenë në Madrid, aty ku Reali nuk ka investuar për të sjellë sulmues tjetër. Kontaktet mes palëve vazhdojnë dhe nuk përjashtohet mundësia që Mbappe të firmosë që në janar parakontratën me Mbappe.

Luka Modric

Me thuajse 39 vite mbi supe, Modric duket se nuk do të vazhdojë më me Realin e Madridit përtej këtij sezoni, megjithatë tërheqja duket ende larg. Kroati ka ende forcë në këmbët e tij, por nuk dihet nëse e ardhmja do të jenë në Europë, apo në Arabi ose SHBA, ku i ofrohen miliona dhe qetësi.

Toni Kroos

Edhe mesfushori gjerman nuk ka rinovuar me Realin e Madridit, por negociatat mes palëve vazhdojnë ende. Kroos është një emër që intrigon shumë klube të mëdha në Europë, të cilat janë gati ‘ta lajnë në para’ gjermanin, për ta marrë me parametra zero në fund të sezonit, shkruan Super Sport.

Koke

Mesfushorit 31-vjeçar i skadon kontrata me Atleticon dhe deri tani palët nuk kanë shfaqur vullnet për të vazhduar bashkëpunimin. Koke është një futbollist me mjaft eksperiencë dhe ka adhurues të shumtë, sidomos në Serinë A italiane.

Adrien Rabiot

Mesfushori francez është rikthyer në formën më të mirë te Juventusi, megjithatë kontrata i skadon në fund të sezonit dhe deri tani nuk ka dhënë sinjale se dëshiron të vazhdojë te bardhezinjtë. Rabiot joshte nga Premier League, aty ku disa skuadra janë gati t’i ofrojnë pagë shumë më të lartë se Juventusi dhe natyrisht edhe një komision të majmë për mamanë e tij menaxhere.

Olivier Giroud

Sulmuesi francez vijon të bëjë mirë te Milani pavarësisht viteve mbi supe, por kuqezinjtë duken të prirur të freskojnë ekipin dhe nuk i kanë ofruar rinovimin. Megjithatë në Itali dhe Francë ka disa klube që janë gati të rrëmbejnë Giroud, i cili nga ana e tij nuk dëshiron të tërhiqet.

Thiago Alcantara

Ashtu si Sensi, edhe Thiago ka vuajtur vazhdimisht nga problemet fizike, por eksperienca e madhe me klubet më të mëdha europiane, e bën ende një futbollist të vlefshëm.

Piotr Zielinksi

Mesfushori polak nuk do të rinovojë me Napolin dhe këtë ia ka bërë të qartë presidentit De Laurentiis. Ai ndiqet me interes nga Juventusi dhe Interi në Itali, por joshet edhe nga ofertat arabe, që janë gati ta paguajnë shumë më tepër se në Serinë A.

Mehdi Taremi

Një sulmues që ka bërë shumë mirë me Porton vitet e fundit dhe ndonëse me 31 vite mbi supe, ndiqet nga shumë skuadra. Interi dhe Milani janë më këmbëngulëset, megjithatë nuk mungojnë as adhuruesit nga Premier League.

Anthony Martial

I mbetur jashtë planeve te Manchester United, francezi pritet të largohet në fund të sezonit, këtë herë përgjithmonë. Për Martial interesohen klube të shumta në Spanjë e Angli, por edhe në Itali përbën një rast të mirë.

LEXO EDHE:

Back to top button