Këto janë destinacionet ku frymëzoheshin disa nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit

Këto janë destinacionet ku frymëzoheshin disa nga shkrimtarët më të mëdhenj të shekullit

Një pushim alternativ larg itinerareve klasike, duke zgjedhur bukurinë që i bën mirë shpirtit dhe kulturës. Një nga propozimet më interesante është sigurisht destinacioni i bazuar në vendet e pushimeve të shkrimtarëve më të dashur të të gjitha kohërave. Cornwall-i i Virginia Woolf-it, Normandia e Proust-it, Circeo-ja e Alberto Moravias, Cote d’Azur-i i Francis Scott Fitzgerald-it, Portofino-ja e Truman Capote-së, janë disa nga destinacionet befasuese, duke përfshirë atraksionet natyrore dhe dëshmitë historike, midis detit dhe faqeve me shkrime intensive.

Disa vende që kanë qenë përkëdhelja e pushimeve të emrave të mëdhenj, midis shekujve nëntëmbëdhjetë dhe njëzetë, të tjerë kanë parë lindjen e kryeveprave më moderne, por të gjitha vijnë drejtpërdrejt në zemër. Këto janë destinacionet verore të shkrimtarëve të mëdhenj për ta gjetur veten të frymëzuar papritur dhe padyshim, të pushtuar nga bukuria e tyre.

Shkrimtar, poet, dramaturg, ushtarak, politikan, gazetar, simbol i dekadencës dhe figurë e famshme e Luftës së Parë Botërore, Gabriele D’Annunzio ishte gjithashtu një nga eksponentët më të mëdhenj të dekadencës evropiane. Shija e tij për bukurinë e bëri atë të kalonte pushimet verore të vitit 1906 në Pietrasanta, një qytet i dashur në Versilia, në Toskanë. Këtu, në Villa La Versiliana, e cila ndodhet edhe sot në parkun me të njëjtin emër, poeti shkroi përmbledhjen poetike “Alcyone”. Pietrasanta, me origjinë mesjetare, meriton një vizitë të plotë për të lënë veten të pushtuar nga sharmi i saj i përjetshëm.

Positano që magjepsi John Steinbeck

Shkrimtari amerikan Steinbeck, në vitin 1952, zgjodhi Positanon, një perlë e rrallë e Bregut të Amalfit, për një pushim veror plot ngjyra dhe shije së bashku me gruan e tij: duke u nisur nga Venecia me makinë, ata kaluan të gjithë Italinë para se të arrinin në destinacionin që mahniti Steinbeck. Një orë nga Napoli dhe është një nga ato ndalesat që duhet bërë të paktën një herë në jetë.

Një Portofino e pasur për Truman Capote

Një ikonë e bregut të Ligurisë është Portofino, midis gjelbërimit smerald të detit dhe gjelbërimit të paprekur, Truman Capote u vendos atje në vitin 1953 me qëllimin për të shkruar, por një grup i vogël miqsh iu bashkuan dhe mes festave dhe relaksimit, puna kaloi në plan të dytë, por frymëzimi arriti majat që nuk u arrit kurrë falë bukurisë hipnotizuese të vendit.

Rizbulimi i Sabaudia falë Alberto Moravias

Alberto Moravia, shkrimtari i konsideruar si mbreti i romanit borgjez, i thjeshtë dhe elegant, por dërrmues, në vitet ’60 i pëlqente të strehohej në Sabaudia në një shtëpi gjysmë të shkëputur të ndërtuar me mikun e tij Pier Paolo Pasolini. Një qytet në provincën Latina, në Lazio, i cili është bërë i domosdoshëm pas bumit ekonomik falë shëtitores së tij të mrekullueshme, pastrimit të pasur mesdhetar, lokaleve të shumta të banjës të pajisura mirë dhe ngjarjeve që gjallërojnë jetën e tij verore edhe sot.

Lucania që priti udhëtimin e fundit të Ernest Hemingway

Udhëtimi i fundit i shkrimtarit Ernest Hemingway, në vitin 1959, ishte në një zonë të mrekullueshme të Italisë që ishte ende pak e udhëtuar, megjithëse meriton më shumë se një vizitë. Në fakt, ai eksploroi Lucania, një zonë e Basilicata me një det me ujëra të kristalta, natyrë të egër dhe fshatra sugjestionues të gdhendur në shkëmb.

Një udhëtim në Normandi me Marsel Proust dhe Gustave Flaubert

Gustave Flaubert, autori i “Zonjës Bovari” dhe mjeshtër i realizmit në letërsinë franceze, ishte një “dashnor” i madh i natyrës dhe e gjeti vendin e tij për pushime në Normandi, veçanërisht duke frekuentuar Pont-l’Évêque dhe Trouville-sur-Mer.

 

Cornwall dhe Uells, vende sugjeruese për Virginia Woolf dhe Mary Shelley

Mary Shelley, një shkrimtare me tituj, falë kryeveprës “Frankenstein” dhe bashkëshorti i saj Percy në vend të kësaj ndoqën relaksimin në Snowdonia, në Uellsin e Veriut, një mjedis ndjellës.

LEXO EDHE:

Back to top button