Këto ushqime kanë më shumë proteina se një vezë

Këto ushqime kanë më shumë proteina se një vezë

Proteina është një makronutrient thelbësor me shumë përfitime shëndetësore. Përveç kësaj, ushqimet me proteina të larta krijojnë ngopje pasi u duhet më shumë kohë për t’u tretur pa rritur sheqerin në gjak.Burimi më i njohur i proteinave janë vezët, pasi ato përmbajnë pak kalori dhe një përmbajtje të lartë proteinash – 6 gram për vezë.

Megjithatë, ka ushqime të tjera me më shumë ose të njëjtën përmbajtje proteine ​​si veza, duke përjashtuar sigurisht peshkun dhe të gjitha llojet e mishit që tashmë e dini se janë ndër ushqimet më të njohura me përmbajtje të lartë proteinash.

Ushqimet me më shumë proteina se një vezë

Quinoa – Proteina që përmban është bimore dhe në të njëjtën kohë ka të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin dhe 5 gramë fibra vegjetale shtesë.

Bajamet – Janë një burim i shkëlqyer i proteinave me 7 gram për 1/4 filxhan.

Qiqrat – Kanë dy herë më shumë proteina se vezët, pasi vetëm 100 gramë qiqra na japin 14 gramë proteina, ndërkohë që kanë edhe të gjitha aminoacidet e nevojshme për organizmin.

Kosi – Një filxhan kos përmban 23 gram proteina. Mund ta hani në mëngjes me fruta, mjaltë, arra, etj. ose në drekën tuaj si pjatë anësore.

Farat e kungullit – Janë një tjetër burim i mirë i proteinave bimore , pasi 1/4 e filxhanit ofron 9 gram, ndërsa në të njëjtën kohë përmbajnë zink dhe magnez, të cilët kontribuojnë si në mirëfunksionimin e sistemit imunitar, ashtu edhe në funksionimin e duhur të. zemra.

Kefiri
 – Nëse i doni pijet e qumështit, dijeni se kefiri përmban 10 gramë proteina për filxhan, ndërsa ka edhe disa probiotikë që janë të dobishëm për organizmin. Mund ta hani të thjeshtë, ta shtoni në smoothie dhe në shumë receta, të kripura dhe të ëmbla.

LEXO EDHE:

Back to top button